Wiosenna pielęgnacja trawnika

Trawnik po zimie zazwyczaj nie wygląda najlepiej. Można jednak wykonać kilka zabiegów, które sprawią, że za kilka tygodni będzie gęsty i zielony. Co zrobić, żeby trawnik był gęsty i zielony?

Trawnik po zimie

Za prace pielęgnacyjne na trawniku zabieramy się dopiero gdy ziemia rozmarznie. Aby to nastąpiło temperatura powietrza przez kilka tygodni musi utrzymywać się powyżej zera. Najczęściej jest to pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Kontrola trawnika

Pierwsza czynność, którą wykonujemy po roztopach to kontrola trawnika. Sprawdzamy, czy nie pojawiły się kretowiska i wybrzuszenia, a także czy są oznaki pleśni śniegowej. To bardzo groźna choroba, która powoduje obumieranie traw na całkiem sporych powierzchniach. Objawia się białym nalotem, który może stać się różowy. Pleśń najczęściej pojawia się, w miejscach, gdzie składowany był zimą śnieg. Ta niewielka szczelina pomiędzy ziemią, a śniegiem to idealne środowisko do rozwoju grzyba. Jest tam ciepło i wilgotno. Jak pozbyć się pleśni śniegowej? Należy cały trawnik wygrabić, napowietrzyć i zasilić nawozem. Aby kolejnej wiosny na trawie nie pojawiła się ta choroba, nie używajcie jesienią nawozów azotowych, nie gromadźcie śniegu w jednym miejscu na trawie oraz krótko skoście trawę na zimę.

Grabienie

Jak już wspomniałem, najpierw powinniście wygrabić cały trawnik. Najlepsze do tego będą miotłograbie plastikowe lub metalowe. Nie używajcie zwykłych grabi, gdyż tylko uszkodzicie trawnik. Ręczne wygrabienie dużego trawnika to sporo pracy, ale warto to zrobić. Pracę ułatwicie sobie kupując miotłograbie z ergonomicznym trzonkiem, czyli takim lekko wygiętym. Plecy wtedy mniej bolą. Sprawdzałem!

Pielęgnacja trawnika

Aeracja

To nic innego jak napowietrzanie. ‚Aero’ to w końcu powietrze po grecku. Zabieg możecie wykonać za pomocą wideł amerykańskich, szpikulców domowej roboty, lub specjalnych aeratorów (kolce zakładane na buty, obręcze nakłuwające mocowane do wału, elektryczne lub spalinowe urządzenia napowietrzające). Aeracja sprzyja krzewieniu traw dostarczając powietrze do głębszych warstw gleby. Jak prawidłowo przeprowadzić aerację i jakie narzędzie wybrać? O tym więcej tutaj: Napowietrzanie trawnika.

Wertykulacja

To najważniejszy zabieg, wykonywany wiosną na trawniku. Polega na nacinaniu darni ostrymi nożami i wybieraniu z trawnika filcu, czyli martwej trawy, nazywanej potocznie przez ogrodników sianem. Przed wertykulacją powinniście skosić trawę. Do pracy przystąpcie wtedy, gdy trawnik jest suchy. Niewielkie trawniki można zwertykulować narzędziami ręcznymi. Najprostsze wertykulatory składają się z noży i trzonka, ale są też takie, które dodatkowo mają zamontowane kółka ułatwiające pracę. Do większych powierzchni użyjcie wertykulatorów elektrycznych lub spalinowych.

Nie martwcie się, że po wertykulacji trawnik nie wygląda najlepiej. Już wkrótce zobaczycie efekt Waszej pracy! Więcej o tym zabiegu możecie przeczytać tutaj: Wertykulacja trawnika.

Piaskowanie

Po aeracji i wertykulacji warto trawnik wypiaskować. Niestety rzadko się to robi, pewnie głównie ze względu na problem z dowiezieniem dużej ilości piasku. Szkoda, bo jest to bardzo ważny zabieg. Wiedzą o tym właściciele pól golfowych, które słyną z pięknych trawników. Często można tam zobaczyć ciężarówki przywożące piach. Dlaczego jest to tak ważne? Piasek dostanie się we wszystkie szczeliny, dzięki czemu korzenie traw będą miały więcej powietrza, będą się lepiej rozwijać i trawnik stanie się dużo gęstszy. Ograniczycie też rozwój mchów. Zalecam wysypać ok. 100 litrów piasku na 100 m² (jedna taczka piachu).

Wertykulator

Wałowanie

Raz w roku na wiosnę powinno się zwałować trawnik lekkim wałem. W ten sposób wyrównujemy trawnik, który po zimie jest napęczniały i może nie równo osiąść. Trzeba uważać aby nie użyć zbyt ciężkiego wału który może za bardzo ubić ziemię. Przeczytaj więcej.

Nawożenie

Po wykonaniu tych zabiegów powinniście nawieźć trawnik nawozem wieloskładnikowym. Stosowanie nawozów do trawy jest niezbędne aby uzyskać zdrowy i gęsty trawnik, gdyż dostarczają one trawom niezbędnych składników.  Nawóz granulowany do trawników Ziemovit zawiera azot, potas, fosfor, magnez, siarkę, bor, miedź, żelazo, mangan molibden, cynk. Każdy nawóz dawkuje się inaczej, dlatego należy stosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Nawóz musicie rozsypać równomiernie, więc przydadzą się siewniki ręczne lub na kółkach. Po nawiezieniu trawnik należy solidnie podlać.

Trawnik świeżo nawiezony

Dosiewanie

W miejscach, w których są duże ubytki trawy, warto ją dosiać. Możecie użyć mieszanki do regeneracji trawników, która jest specjalnie przygotowana właśnie do likwidowania ubytków po zimie. Po zasianiu trawy koniecznie należy ją przysypać ziemią ogrodową i lekko ubić.

Odchwaszczanie

Jeśli macie w trawniku chwasty, koniecznie je usuńcie. Jeśli tego nie zrobicie, będzie ich coraz więcej i więcej. Pojedyncze sztuki można wyrwać za pomocą chwastowników lub zwykłych łopatek tak, aby wyjąć z ziemi cały korzeń. Najczęściej pojawiające się chwasty na trawniku to mniszek lekarski, babka lancetowata, powój polny, gwiazdnica pospolita, koniczyna. Zazwyczaj występują one w dużych skupiskach, więc tutaj pomocy będzie oprysk środkiem chwastobójczym, np. Ziemovit Chwastox Trio 540 SL. Herbicyd jest pobierany przez liście chwastów powodując ich deformację, zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie całej rośliny łącznie z korzeniem. Pamiętajcie, że najlepiej pryskać pomiędzy koszeniami w temperaturze powyżej 10ºC, gdyż wtedy środek jest najskuteczniejszy.

Chwastox - działanie produktu

Zapraszam też do obejrzenia filmowej wersji poradnika o wiosennej pielęgnacji trawnika w pierwszym odcinku serii „Niech żyje ogród” 🙂

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z właścicielem marki Ziemovit.

One thought on “Wiosenna pielęgnacja trawnika

  • 27 marca at 20:41
    Permalink

    W opinii doświadczonych ogrodników powinno się unikać wertykulowania trawników wiosną, gdyż trawa w tym okresie narażona jest na choroby i przemarzanie. Wertykulacja to zabieg redukcyjny, a wiosną powinno unikać się redukowania trawy.Poza tym trawa wiosną ma słabszą zdolność do regeneracji. Przekonałem się o tym osobiście gdyż ulegając „modzie” na wertykulację wiosenną przez kilka lat wykonywałem ten zabieg i zauważyłem, że znacznie zredukowałem gatunki dobrych traw umożliwiając tym samym wzmocnić się gorszym gatunkom. Dlatego wiosną ograniczę się do areacji i wygrabiania, a wertykulację zrobię kiedy trawa będzie tego wymagała.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *