Najładniejsze ogrody: Eden – największy kryty ogród botaniczny na świecie

Projekt Eden to najbardziej niezwykły ogród botaniczny na świecie. Znajduje się w nim ponad 18tys. gatunków roślin z całego świata, a wszystko to pod ogromnymi kopułami, które są cechą charakterystyczną ogrodu. Jest to największy kryty ogród na świecie.

Eden znajduje się w Wielkiej Brytanii. Składa się z ogromnej szklarni o powierzchni 2ha i wysokości 55m (w najwyższym miejscu) oraz terenu zewnętrznego. Szklarnie tworzy kilka kopuł zbudowanych z plastikowych sześciokątów, które przepuszczają światło. Przypominają trochę centrum handlowe Złote Tarasy w Warszawie. Strefa pod kopułami została podzielona na dwa biomy. Biom mokry to największa szklarnia świata. Znajdują się w nim rośliny tropikalne, które dzięki dużej wilgotności mają zapewnione idealne warunki. W biomie suchym można zobaczyć rośliny strefy podzwrotnikowej, takie jak cytrusy, winorośle, oliwki, czy tytoń. Znalazła się tu również strefa na powietrzu, w której rosną rośliny znoszące warunki panujące w Kornwalii.

W tym niezwykłym ogrodzie możemy zobaczyć ponad milion roślin! Gatunków jest ponad 18tys. Zdecydowanie najciekawszy jest biom mokry. Zwiedzający mogą się w nim poczuć jak w prawdziwej tropikalnej dżungli. Niestety nie da się tu spędzić całego dnia, ponieważ wilgotność powietrza wynosi w ciągu dnia 60% i trudno wytrzymać w takich warunkach. W nocy, gdy nie ma zwiedzających wzrasta ona aż do 90%! Można tu zobaczyć wodospad, bananowce, palmy, ananasy, kawę, bambusy.

Projektanci zadbali o to, aby ogród był jak najbardziej ekologiczny. Wodę używaną do podlewania roślin zbiera się z ogromnego dachu, a energia elektryczna pochodzi z turbin wiatrowych. Nawet plastikowe elementy użyte do wybudowania kopuł zostały zaprojektowane tak, aby można było je poddać recyklingowi, a pojazdy używane przez pracowników napędzane są olejem rzepakowym. Nie stosuje się tu żadnych oprysków chemicznych, gdyż ogród ma być naturalny.

W Edenie znajduje się również duże centrum edukacyjne i konferencyjne. W licznych salach wykładowych i laboratoriach promowane jest życie w zgodzie z przyrodą.

Autor: Tomasz Dominik Kok

One thought on “Najładniejsze ogrody: Eden – największy kryty ogród botaniczny na świecie

  • 17 sierpnia 2014 at 15:50
    Permalink

    Mieszkałem w Wielkiej Brytanii 8 lat i raz miałem przyjemność odwiedzenia tego ogrodu botanicznego. Naprawdę robi wrażenie. Ja miłośnik cytrusów szczególnie zainteresowany byłem tymi roślinami w ogrodzie. Ogromna kolekcja. Różnorodność odmian cytrusów jest w Edenie imponująca. Jeśli ktoś robi sobie wycieczkę do UK to polecam wstąpienie do tego ogrodu botanicznego. Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *