Najładniejsze ogrody: Eden – największy kryty ogród botaniczny na świecie

Projekt Eden to najbardziej niezwykły ogród botaniczny na świecie. Znajduje się w nim ponad 18tys. gatunków roślin z całego świata, a wszystko to pod ogromnymi kopułami, które są cechą charakterystyczną ogrodu. Jest to największy kryty ogród na świecie.

Eden znajduje się w Wielkiej Brytanii. Składa się z ogromnej szklarni o powierzchni 2ha i wysokości 55m (w najwyższym miejscu) oraz terenu zewnętrznego. Szklarnie tworzy kilka kopuł zbudowanych z plastikowych sześciokątów, które przepuszczają światło. Przypominają trochę centrum handlowe Złote Tarasy w Warszawie. Strefa pod kopułami została podzielona na dwa biomy. Biom mokry to największa szklarnia świata. Znajdują się w nim rośliny tropikalne, które dzięki dużej wilgotności mają zapewnione idealne warunki. W biomie suchym można zobaczyć rośliny strefy podzwrotnikowej, takie jak cytrusy, winorośle, oliwki, czy tytoń. Znalazła się tu również strefa na powietrzu, w której rosną rośliny znoszące warunki panujące w Kornwalii.

W tym niezwykłym ogrodzie możemy zobaczyć ponad milion roślin! Gatunków jest ponad 18tys. Zdecydowanie najciekawszy jest biom mokry. Zwiedzający mogą się w nim poczuć jak w prawdziwej tropikalnej dżungli. Niestety nie da się tu spędzić całego dnia, ponieważ wilgotność powietrza wynosi w ciągu dnia 60% i trudno wytrzymać w takich warunkach. W nocy, gdy nie ma zwiedzających wzrasta ona aż do 90%! Można tu zobaczyć wodospad, bananowce, palmy, ananasy, kawę, bambusy.

Projektanci zadbali o to, aby ogród był jak najbardziej ekologiczny. Wodę używaną do podlewania roślin zbiera się z ogromnego dachu, a energia elektryczna pochodzi z turbin wiatrowych. Nawet plastikowe elementy użyte do wybudowania kopuł zostały zaprojektowane tak, aby można było je poddać recyklingowi, a pojazdy używane przez pracowników napędzane są olejem rzepakowym. Nie stosuje się tu żadnych oprysków chemicznych, gdyż ogród ma być naturalny.

W Edenie znajduje się również duże centrum edukacyjne i konferencyjne. W licznych salach wykładowych i laboratoriach promowane jest życie w zgodzie z przyrodą.

Autor: Tomasz Dominik Kok

One thought on “Najładniejsze ogrody: Eden – największy kryty ogród botaniczny na świecie

  • 17 sierpnia at 15:50
    Permalink

    Mieszkałem w Wielkiej Brytanii 8 lat i raz miałem przyjemność odwiedzenia tego ogrodu botanicznego. Naprawdę robi wrażenie. Ja miłośnik cytrusów szczególnie zainteresowany byłem tymi roślinami w ogrodzie. Ogromna kolekcja. Różnorodność odmian cytrusów jest w Edenie imponująca. Jeśli ktoś robi sobie wycieczkę do UK to polecam wstąpienie do tego ogrodu botanicznego. Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *