Budki lęgowe dla ptaków

Koniec zimy to najwyższy czas na powieszenie w ogrodzie budek lęgowych dla ptaków. Wczesną wiosną łączą się w pary i zakładają gniazda. Zaprośmy je do swojego ogrodu.

Po co ptaki w ogrodzie? Są bardzo pożyteczne. Przede wszystkim zjadają szkodzące roślinom owady. Ponadto pięknie śpiewają i są wspaniałymi modelami do fotografowania.

W sklepach są do kupienia gotowe budki, ale możemy również wykonać je sami. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby ptakom było w nich jak najwygodniej. Daszek budki powinien być na tyle duży, żeby zacinający deszcz nie dostawał się do środka. Ponadto dach lub jedna ze ścianek bocznych powinny dać się otwierać. Można zamontować zawiasy ułatwiające otworzenie budki. Jest to konieczne, gdyż co roku ptasi domek trzeba czyścić. Dużym błędem jest montowanie patyczków przed otworem. Ptaki doskonale sobie poradzą bez nich, natomiast mogą one ułatwić dostanie się do środka drapieżników. Między deskami nie może być żadnych szczelin. Ptaki bardzo nie lubią przeciągów.

Bardzo ważne jest umiejscowienie otworu wlotowego. Musi się on znajdować na tyle wysoko od dna, aby drapieżniki nie mogły dosięgnąć piskląt znajdujących się na dole. Powinien być ok 5cm od daszku tak aby wchodzenie do środka nie sprawiało problemów.

Od rozmiaru budki i średnicy otworu wlotowego zależy jakie ptaki zagoszczą do naszego ogrodu.

 • Sikora, dzięcioł mały, mazurek, muchołówka żałobna, wróble – dno 11x13cm, wysokość ścianki 28cm, średnica otworu 3,3cm, otwór na wysokości 20cm od dna.
 • Pleszka – dno 11x13cm, wysokość ścianki 38cm, średnica otworu 3,3cm, otwór na wysokości 25cm od dna.
 • Sikora modra, czubata, uboga – dno 10x12cm, wysokość ścianki 28cm, średnica otworu 2,8cm, otwór na wysokości 20cm od dna.
 • Szpak – dno 11x13cm, wysokość ścianki 38cm, średnica otworu 4,7cm, otwór na wysokości 25cm od dna.
 • Kaczka Krzyżówka, puszczyk – dno 23x25cm, wysokość ścianki 76cm, średnica otworu 16cm, otwór na wysokości 50cm od dna.

Gdzie powiesić budkę? Nie za wysoko, gdyż jej wyczyszczenie będzie nam sprawiało problem. Najlepsza wysokość to 5m. Sprawdźmy również czy budka jest dobrze umocowana. Gdy spadnie na ziemię, ptaki mogą tego nie przeżyć. W mały ogródku wystarczy jedna budka. Nie można ich wieszać zbyt gęsto, ponieważ ptaki nie lubią towarzystwa podczas lęgu. Minimalna odległość to 25m. Warto także umieścić ją w takim miejscu, aby wygodnie było nam fotografować ptaki. Kto będzie miał szczęście uchwyci swoim aparatem zaloty, karmienie, czy też wylot młodych.

Autor: Tomasz Dominik Kok

3 thoughts on “Budki lęgowe dla ptaków

 • 15 marca 2012 at 07:55
  Permalink

  To w końcu jak z tymi sikorami jest 11×13 czy 10×12?
  A budki dla kaczek radzisz wieszać też na wys. 5 m?

  Reply
  • 15 marca 2012 at 21:15
   Permalink

   Chyba każdy wie, że budki dla kaczek nie wieszamy na drzewie. A o sikorach tak jak napisałem: zwykłe (bogatki) – 11×13, a modraszki, czubate i ubogie – 10×12.

   Reply
 • 13 kwietnia 2012 at 11:14
  Permalink

  Warto także wspomnieć, że różne gatunki ptaków wymagają odmiennych skrzynek (wymiary, konstrukcja). W internecie jest sporo wskazówek jak wykonać domki dla ptaków, np. http://www.kbprojekt.pl/katalog.php?op=Budki_dla_ptakow (warto sprawdzać, czy dany projekt jest zgodny z wytycznymi ornitologów). Można też zamówić w sklepach internetowych 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *