Zbieranie deszczówki w ogrodzie

Po co płacić za wodę do podlewania ogrodu, jeśli możemy mieć ją za darmo. Ponadto podlewanie wodą deszczową jest bardzo korzystne dla roślin.

Gdy latem otwieram rachunek za wodę, łapiemy się za głowę. Dlaczego tak dużo? Potem sobie przypominamy: ogród. No właśnie… W czasie upałów trawnik musimy podlewać nawet co dwa dni a rabaty co tydzień. Mamy też kwiaty w donicach, które nawadniamy codziennie. Woda z wodociągu jest droga, dlatego coraz częściej decydujemy się na własne ujęcie wody. Ta woda jednak też nie jest za darmo. Pompa jest zasilana energią elektryczną, która kosztuje i to nie mało. Aby obniżyć koszty podlewania ogrodu można się zdecydować na zbieranie deszczówki.

  

Dlaczego woda deszczowa jest dobra dla roślin? Jest miękka i dobrze przyswajalna przez rośliny. W dużych miastach deszczówka jest kwaśniejsza niż poza miastem, dlatego najlepiej nadaje się do podlewania roślin kwasolubnych (azalie, rododendrony, iglaki).

Jak zbierać deszczówkę? Jest wiele sposobów od najprostszych do bardziej zaawansowanych technicznie. Garnki, miski, konewki, stare pojemniki. Możemy je ustawiać w czasie deszczu przy rynnie. Nie złapiemy w ten sposób dużo wody, ale starczy na podlanie kwiatów w donicach. Możemy także pokusić się o instalację prostego zbiornika, z którego zamontowaniem poradzimy sobie sami. W tym celu wykorzystajmy dużą beczkę którą osłonimy roślinami lub matą trzcinową. W sklepie budowlanym kupmy specjalną złączkę na rynnę, która po napełnieniu się beczki zamknie w niej dopływ wody i będzie kierowała deszczówkę  w dół o rynnie.

 

W sklepach są również gotowe  pojemniki, które nie dość że spełniają właściwie swoją funkcję to są ozdobą ogrodu. Ich dizajnerski wygląd sprawia, że takiej instalacji nie będziemy chcieli osłaniać, a nawet ją wyeksponujemy. Sprawdź ile kosztuje dizajnerski pojemnik w kształcie kropli wody: tutaj.

Najdroższym, ale najwydajniejszym sposobem deszczówki jest profesjonalny system odzyskiwania wody. Gromadzi on wodę ze wszystkich rynien do dużych zbiorników. Za pomocą systemu pomp, czujników i rur woda tak może być przeznaczona do podlewania ogrodu, a nawet do spłukiwania toalety.

Autor: Tomasz Dominik Kok

One thought on “Zbieranie deszczówki w ogrodzie

 • 10 czerwca 2012 at 13:03
  Permalink

  Witam
  poszukuję kontaktu do wykonawcy który podjąłby sie wykonania instalacji podziemnej zbierającej wodę deszczową z dachu domu jednorodzinnego w Markach k. Warszawy.
  proszę o kontakt na mój adre e-mailowy.
  Pozdrawiam. B.Jankowska

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *