Wiosenne opryski drzew owocowych – nie spóźnijmy się

Wczesna wiosna to okres, w którym powinniśmy pamiętać o opryskach drzew owocowych. Nie wolno o tym zapomnieć, gdyż zbyt późne wykonanie oprysku nic nie da i nie uda nam się ochronić roślin przed chorobami. Jeśli pogoda pozwala to zaczynamy już pod koniec lutego.

O wiosennych opryskach często zapominamy. W ogrodzie jest jeszcze zimno, rzadko do niego wychodzimy. Prace zaczynamy zazwyczaj, gdy zrobi się cieplej, a na drzewach zaczynają pojawiać się liście. Niestety wtedy jest już za późno na opryskiwanie drzew owocowych. Pierwszy wiosenny oprysk wykonujemy przed pojawieniem się liści. Należy to zrobić bardzo dokładnie i nie oszczędzać preparatu grzybobójczego. Drzewo powinno być zlane, tak aby preparat z niego skapywał.

Co grozi drzewom, gdy zapomnimy o oprysku? Wiele chorób grzybowych, które porażają liście i owoce powodując brak owocowania, porażenie owoców lub nawet zamarcie drzewa. Są to: kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy, rak bakteryjny, monilioza leszczyny, brunatna zgnilizna, rak bakteryjny, zaraza ogniowa. Niestety, gdy zauważymy objawy niektórych chorób, na opryski może być już za późno.

Kiedy pryskać drzewa i krzewy?

Gdy temperatura powietrza będzie wynosiła powyżej 7°C. Zazwyczaj robi się to od końca lutego do końca marca. A dokładniej kiedy? Termin oprysku jest bardzo ważny. Nie można tego zrobić zbyt wcześnie i zbyt późno. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przygotowała „Internetowy system sygnalizacji agrofagów”. System jest codziennie aktualizowany i pokazuje kiedy należy wykonać jaki oprysk w każdym z powiatów. Znajduje się on tutaj: Internetowy system sygnalizacji agrofagów.

Nie da się wpisać konkretnej daty oprysku, gdyż zależy on od fazy rozwoju rośliny, a także od pogody. Nie wolno pryskać w dni słoneczne, gdyż wtedy pąki mogłyby zostać poparzone. Unikajcie również wykonywania oprysków drzew owocowych w wietrzne dni, bo środek zostanie zdmuchnięty przez wiatr zanim dotrze do drzewa i Wasza praca pójdzie na marne. Chyba nikomu nie muszę mówić, że jeżeli spadnie deszcz zaraz po oprysku to cały zabieg musicie powtórzyć od nowa. W instrukcji każdego środka do oprysków zawsze znajduje się informacja jaki czas od oprysku do deszczu musi upłynąć, żeby był on skuteczny. Zazwyczaj jest to kilka godzin.

Czym pryskać drzewa i krzewy?

Sprzęt do oprysku należy wybrać zależnie od wielkości drzew oraz od ich ilości. Przy mniejszych roślinach wystarczy opryskiwacz ręczny, jednak gdy mamy do czynienia z większą ilością drzew owocowych, zdecydujmy się na opryskiwacz plecakowy.

Jaki opryskiwacz kupić? Jak wybrać ten najlepszy, aby praca w ogrodzie była łatwa i przyjemna? Opryskiwacze to narzędzia, bez których ogrodnik nie ma co liczyć na piękne rośliny, obfite kwitnienia i wysokie plony. Używamy ich często, dlatego ważny jest ich właściwy wybór. [czytaj więcej…]

Najpopularniejsze choroby

Kędzierzawość liści brzoskwini

Objawy: deformacja liści; ich czerwienienie, usychanie i opadanie; drzewo rośnie wolniej.

Środek do oprysku: Syllit 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG, Carpene 65 WP

Kędzierzawość liści brzoskwini jest zmorą wszystkich ogrodników i sadowników. Gdy jednak zastosujemy odpowiednie opryski we właściwym czasie, nie powinniśmy mieć problemów z tą chorobą. Oprysk wykonujemy wczesną wiosną w okresie nabrzmiewania pąków, najpóźniej gdy pękną pierwsze pąki (marzec – kwiecień). Do oprysku używamy środka Syllit 65 WP w stężeniu podanym na opakowaniu. Oprysk wykonujemy, gdy temperatura przekroczy 6°C – w niższej temperaturze oprysk jest nieskuteczny. Środek grzybobójczy rozrabiamy w letniej wodzie. Roślinę pryskamy bardzo dokładnie – zalewamy ją. Do cieczy możemy dodać mydła ogrodniczego, dzięki czemu środek lepiej przyklei się do gałęzi. Oprysk wykonujemy dwukrotnie w odstępie tygodnia. Zbieramy wszystkie opadłe gałęzie i owoce, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, a następnie palimy.

 

(przeczytaj więcej)

Brunatna zgnilizna

Objawy: brązowienie i zasychanie  liści oraz kwiatów; gnicie owoców.

Środek do oprysku: Topsin 500 SC, Sparta 250 EW,  Kaptan Plus 71.5 WP, Ronilan 500 SC, Rovral Aquaflo 500 SC

Jak sobie poradzić z chorobą? Ja stosuję potrójny oprysk środkiem Topsin. Pierwszy raz tuż przed rozkwitnięciem pąków kwiatowych (najlepiej uchwycić moment na dzień przed rozkwitem), drugi raz w czasie kwitnienia i trzeci raz zaraz po przekwitnieniu. Jeśli zauważymy, że liście na którejś gałązce usychają to natychmiast ją wycinamy. Do oprysku można też użyć środków Sparta, Kaptan Plus, Ronilan, Rovral Flo.

Zaraza ogniowa jabłoni i gruszy

Objawy: pędy i liście zasychają i stają się czarne, wyglądając jak spalone.

Środek do oprysku: Miedzian 50 WP, Neoram 37,5 WP oraz Nordox 75 WG.

Po zdiagnozowaniu choroby  silnie porażone rośliny należy w całości wyciąć i spalić. W przypadku porażenia pojedynczych gałęzi należy wyciąć je z 50 cm zapasem zdrowych części rośliny i również spalić. Rany po cięciu należy zabezpieczyć pastą zawierająca fungicyd miedziowy, a sekator dokładnie umyć spirytusem. Ochrona chemiczna przed zarazą ogniowa oparta jest na fungicydach miedziowych. Polecanymi preparatami do zwalczania zarazy ogniowej jest Miedzian 50 WP, Neoram 37,5 WP oraz Nordox 75 WG.

(przeczytaj więcej)

Torbiel śliwy

Objawy: owoce są większe od zdrowych, zdeformowane, niesmaczne, twarde.

Środek do oprysku: Carpene 65 WP, Syllit 65 WP, Efuzin 500 SC

Szkodliwość choroby jest bardzo duża, ponieważ po zaobserwowaniu objawów na zawiązkach jest już za późno na interwencję. Zwalczanie, czyli oprysk zapobiegawczy należy przeprowadzić, gdy śliwy nie maja jeszcze liści. Oprysk wykonujemy tuż przed pęknięciem pąków. Należy to zrobić bardzo dokładnie po wszystkich pędach i konarach śliwy. Do oprysku możemy zastosować następujące preparaty: Carpene 65 WP, Syllit 65 WP, Efuzin 500 SC. Następnie oprysk musimy powtórzyć w fazie białego pąka. Oglądaj swoje rośliny i gdy zauważysz coś niepokojącego reaguj.

(przeczytaj więcej)

Rak bakteryjny

Objawy: pędy i liście zasychają i stają się czarne, wyglądając jak spalone.

Środek do oprysku:  Miedzian 500 WP, Miedzian Extra 350 SC, Champion 50 WP

Walka z tą chorobą nie jest łatwa. Mocno porażone drzewa niestety nie są do odratowania i należy je szybko usunąć i spalić. Gdy mamy do czynienia z mniej porażonymi drzewami walkę z chorobą rozpoczynamy od usunięcia porażonych części roślin. Pamiętaj aby usuwając chore pędy odciąć je z zapasem zdrowego pędu. Po usunięciu chorych pędów, miejsca cięcia smarujemy pastą ogrodnicza zawierającą fungicyd. Aby nie dopuścić do zarażenia rośliny należy przeprowadzać w każdym sezonie serie oprysków. Opryski należy wykonać w trzech okresach: nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści. Do oprysków stosujemy środki miedziowe, Miedzian 500 WP, Miedzian Extra 350 SC lub Champion 50 WP.

(przeczytaj więcej)

 

4 thoughts on “Wiosenne opryski drzew owocowych – nie spóźnijmy się

 • 9 marca at 12:20
  Permalink

  Wyczytałem,że oprysk na raka bakteryjnego prowadzi się w jesieni.
  Czy wiosną też?

  Reply
  • 9 marca at 16:49
   Permalink

   Wiosną w okresie nabrzmiewania pąków i jesienią zaraz po opadnięciu liści.

   Reply
 • 17 kwietnia at 14:24
  Permalink

  Mam dwie jabłonki, jedną czereśnię i 4 węgierki. Kiedy i czym opryskać? To moja pierwsza wiosna z drzewami owocowymi. Pomocy!

  Reply
 • 14 kwietnia at 06:18
  Permalink

  Też słyszałem, że najlepiej jest opryskiwać tylko że mocznikiem ponieważ jesienny oprysk pomaga pozbyć się bakterii w 90%.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *