Co zrobić z pędzonymi kwiatami cebulowymi po przekwitnięciu?

Chyba już nikogo nie dziwi widok wiosennych  kwiatów kwitnących zimą. Hiacynty, tulipany, narcyzy – m.in. te kwiaty możemy kupić w w doniczkach, gdy za oknem śnieg i mróz. Co z nimi zrobić gdy przekwitną?

Pędzenie to zabieg mający na celu przyspieszenie kwitnienia. Dzięki temu kwity cebulowe, które powinny zakwitnąć wiosną kwitną wcześniej. Jak to możliwe? Trzeba im zrobić sztuczną zimę… najlepiej w lodówce. Więcej o pędzeniu można przeczytać tutaj: Pędzenie cebul kwiatowych.

Co zrobić z przekwitniętymi kwiatami?

Po przekwitnieniu trzeba je uciąć. Gdy tego nie zrobimy całą energię roślina będzie skupiała na wytworzeniu nasion, a tego nie chcemy. Chcemy aby cebulka była jak najsilniejsza, aby podczas kolejnego kwitnienia wydała piękny kwiat. Osiągniemy to jedynie ucinając kwiat zaraz po przekwitnięciu.

Czy przycinać liście?

Liści na razie nie przycinamy. Im dłużej będą zielone, tym cebula będzie większa. Ucinamy je dopiero gdy pożółkną. Wtedy cebulę należy ostrożnie wyjąć z doniczki uważając, aby nie uszkodzić korzeni i otrząsnąć z ziemi. Tak przygotowaną cebulę układamy na gazetę lub do kartonu i odstawiamy w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce, np. do piwnicy, spiżarni bądź komórki.

Cebule kwiatów wiosennych sadzimy do ogrodu jesienią tego samego roku. Nie polecam pędzenia tej samej cebuli 2 razy pod rząd. Lepiej na zmianę uprawiać ją w ogrodzie i w doniczce.

Narcyz

4 thoughts on “Co zrobić z pędzonymi kwiatami cebulowymi po przekwitnięciu?

 • 12 lutego at 08:01
  Permalink

  dziękuje za poradę 😉

  Reply
 • 20 lutego at 09:16
  Permalink

  Panie Tomasz, można powiedzieć, że intuicyjnie robiłem tak jak Pan poleca. Łodyżkę uciąć, liście zostawić do pożółknięcia, ale wtedy cebula dość mocno traci na masie, już nie wspominając o tym, że w następnym sezonie jest ledwie 1/3 tego co przyniosłem ze sklepu. Jakiś pomysł? 🙂

  Reply
  • 20 lutego at 16:05
   Permalink

   Ja nigdy nie miałem problemu. Może po ucięciu kwiatu przestajesz polewać? Podlewać przestajemy dopiero gdy liście pożółkną. No i najważniejsze: nie pędzimy 2 razy pod rząd tej samej cebuli. W kolejnym sezonie musi trafić do ogrodu.

   Reply
 • 10 kwietnia at 16:18
  Permalink

  No a co w przypadku kiedy ogródka brak ?:)

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *