Zimowe dokarmianie ptaków w ogrodzie

Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków zimą. Podczas silnych mrozów i dużych opadów śniegu możemy im bardzo pomóc. Odwdzięczą nam się za to pięknymi fotografiami, które im zrobimy. Będziemy mogli obserwować z bliska ich różnokolorowe pióra, słuchać jak świergotają i śmiać się z ich przepychanek podczas obiadu. Będziemy mieli w grodzie film przyrodniczy na żywo.

Jeśli zaczniemy dokarmianie ptaków to róbmy to regularnie. Nie przesadzajmy jednak z dokarmianiem. Jeśli nie ma silnych mrozów i dużych opadów śniegu, ptaki poradzą sobie bez naszej pomocy. Nie rozpieszczajmy ich za bardzo, bo staną się leniwe i przestaną szukać pożywienia.

Czym karmić ptaki?

Przede wszystkim nasiona. Może to być np. słonecznik, len, pszenica, kukurydza, rzepak. Wskazane są też orzechy, jabłka, rodzynki. Najlepiej pomieszać kilka składników. W sklepach można kupić gotowe mieszanki, w których znajdują się wszystkie składniki niezbędne ptakom.

Czy można karmić chlebem?

Chleb nie powinien być głównym składnikiem pokarmu. Jeśli nie mamy nic innego to pamiętajmy o tym żeby był czerstwy. Świerze pieczywo może zaszkodzić ptakom.

Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu karmnika. Pozostałości pokarmu, ptasie odchody raz pióra mogą przenosić choroby i pasożyty, które są dla nich ogromnym niebezpieczeństwem

Karmnik najlepiej ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru po tej stronie ogrodu, gdzie jest najwięcej drzew. Nie zapomnijmy o tym, aby był dobrze widoczny z okien domu. Wtedy będziemy mogli fotografować naszych ogrodowych gości. Podczas montażu karmnika musimy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo. Chyba nie chcemy żeby ptaki stały się obiadem dla kotów? Karmnik wiszący na gałęzi powinien mieć odpowiednio długi sznurek, a karmnik wpity w ziemię – wysoki palik, na którym dodatkowo można zamontować przeszkody uniemożliwiające kotom dostanie się na górę.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również o nowoczesnych karmnikach dla ptaków:

Nowoczesne karmniki dla ptaków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *