Wiciokrzew – pnącze o najpiękniejszym zapachu

Wiciokrzew nazywany również suchodrzewem lub lonicerą to pnącze, które urzeka przede wszystkim swoim zapachem. Kwitnie niezwykle obficie przez całe lato. Kwiaty składają się z wielu cienkich trąbek. Występują w wielu kolorach: żółtym, różowym, czerwonym, fioletowym, białym.

Wiciokrzewy nadają się do okrywania altan, pergoli, trejaży. Osiągają do 5 metrów wysokości i pną się za pomocą owijających się wokół podpór pędów. Niestety nie posiadają przyssawek ani wąsów czepnych, dlatego nie mogą się wspinać po ścianach. Mają grube pędy, które wyglądają jak suche i łuszczą się. Warto go posadzić przy tarasie, gdzie będzie nas urzekał swoim niezwykłym zapachem. Szczególnie polecam żółtą odmianę ‚Graham Thomas’ o niezwykle silnym herbacianym zapachu.

Lubią stanowiska słoneczne i półcieniste jednak najobfitsze kwitnienie występuje w pełnym słońcu. Rosną dobrze w każdej glebie, nie musi być ona żyzna ale powinna być wilgotna. Są odporne na mrozy. Mają bardzo płytki system korzeniowy, dlatego należy je sadzić w zagłębieniach i ściółkować dołek.

Wiciokrzewy nie wymagają cięcia. Wczesną wiosną można wykonać jedynie cięcie regulujące pokrój oraz wyciąć wszystkie uschnięte pędy. Nadają się dobrze do zieleni miejskiej jako osłony przy drogach, ponieważ bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenie.

Często atakują je mszyce i przędziorki, dlatego trzeba je pryskać pestycydami gdy zauważymy atak szkodników.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *