Trawa w paski – elegancki trawnik

Wykonywanie pasków na trawniku jest bardzo popularne w Anglii. W Polsce to wciąż rzadkość. Pasy na trawie dodają elegancji i nadają ogrodowi bardzo ciekawy wygląd. Nie wszyscy zdają sobie sprawę że osiągnięcie efektu pasów jest niezwykle proste. Jak to zrobić?

Oglądając w telewizji programy o angielskich ogrodach zawsze zachwycałem się pięknymi trawnikami. Na niektórych znajdowały się pasy takie jakie można zobaczyć na piłkarskich boiskach, tylko że w mniejszej skali. Czy ich wykonanie jest trudne? Pasy na trawniku może zrobić każdy i robi się to podczas koszenia. W Anglii w sprzedaży są specjalne kosiarki, które ułatwiają wykonywanie pasów. W Polsce są trudno dostępne, ale można łatwo przerobić swoją kosiarkę tak aby otrzymać pasy.

Jak powstają pasy? Niektórzy myślą, że trawę trzeba kosić na różną wysokość. Inni sądzą, że na pewno trzeba ją malować. Nie. Pasy powstają wskutek ugniatania trawy podczas koszenie najpierw w jedną stronę, a kolejny pasek w drugą stronę. Dzięki temu, że sąsiednie pasy są ugniecione w innym kierunku, słońce odbija się od trawy inaczej, pada inny cień i widzimy pasy.

Można zakupić specjalną kosiarkę, która jest wyposażona w wałek ugniatający. Jeśli nam się nie uda takiej dostać, można przerobić swoją kosiarkę. Należy kupić żeliwną rurę, którą przymocujemy tuż za kosiarką „na sztywno” lub luźno na sznurkach. Taki wałek musi być odpowiednio ciężki, aby porządnie ugniótł trawę.

Jeśli sobie nie poradzimy, możemy zlecić przerobienie kosiarki firmie ogrodniczej lub serwisowi kosiarek.

Autor: Tomasz Dominik Kok

3 thoughts on “Trawa w paski – elegancki trawnik

 • 22 czerwca 2012 at 17:54
  Permalink

  Nieprawda! trawe trzeba podlewać randapem i zmienia kolor

  Reply
 • 23 czerwca 2012 at 05:10
  Permalink

  Tajemnica dzieciństwa rozwiązana, teraz życie już nigdy nie będzie takie samo 🙁

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *