Japoński klejnot – niewielki ogród w stylu japońskim

Ogród znajdujący się w wiejskiej posiadłości Chilterns w południowo-wschodniej Anglii to przykład niewielkiego ogrodu w stylu japońskim. Zaprojektowany został  przez pracownię Acres Wild (http://www.acreswild.co.uk).

O pracowni Acres Wild przeczytałem w jednej z książek ogrodniczych. Na ich stronie internetowej znajduje się mnóstwo zdjęć ogrodów, na których można się inspirować tworząc własne „zielone pokoje”.

Dzięki małej powierzchni ogrodu projektanci mogli dopracować każdy najmniejszy szczegół tak aby ogród był dobrze wykończony. Jest to ogród z basenem kąpielowym, przy którym zbudowano pawilon ogrodowy. Zaprojektowano przy nim drewniany taras, który łącząc się z podłogą w pawilonie sprawia wrażenie, że granica między ogrodem a pomieszczeniem zanika. Wrażenie to potęgują ogromne okna. Wokół tarasu ułożono granitowe płyty powiększając w ten sposób powierzchnię użytkową. Granica między drewnem a kamieniem została dodatkowo wyeksponowana za pomocą opaski z wysypanych drobnych otoczaków.

Na środku ogrodu ogrodu znajduje się duży trawnik, na którym ułożone zostały płyty chodnikowe. Obok suchej rzeki jest to jeden z ciekawszych elementów dekoracyjnych w ogrodzie. Sucha rzeka to miejsce wysypane drobnym żwirem, na którym ułożone są liczne głazy. Przerzucony został nad nią mostek z granitowych płyt. Japońskiego charakteru dodają kamienne latarnie .

W ogrodzie przeważa soczysta zieleń. Nie znajdziemy tu wielu kolorowych roślin. Wzdłuż ogrodzenia posadzono żywopłot, który jest często strzyżony, a przy tarasie rosną duże bambusy. Znajdziemy tu dużo niskich roślin takich jak jałowce płożące, trawy, liliowce, ale również kilka wysokich drzew m.in. klonów japońskich.

Autor artykułu: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/JaponskiKlejnotNiewielkiOgrodWStyluJaponskim?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *