Bosco Verticale – pionowy las na wysokości

Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w centrum kilkumilionowego miasta, wśród betonu i spalin. Budzicie się rano w swoim mieszkaniu na 20 piętrze, patrzycie za okno, a tam las. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak.

Dla włoskich architektów nie ma rzeczy nie możliwych, co udowodnili swoim nowym projektem. Bosco Verticale to niezwykłe osiedle mieszkaniowe, które powstaje w Mediolanie. Zaprojektowała je pracownia Stefano Boeri Architetti pokazując w ten sposób, że w ciasnym mieście walka o każdy skrawek zieleni przeniosła się wyżej niż poziom zero.

Bosco Verticale będzie się składało z kilku budynków, a najwyższe będą miały 111 metrów wysokości. Na budynkach zaprojektowano bardzo duże balkony tworzące ogromne donice na rośliny. Nie będą to małe rośliny tylko duże drzewa, które sprawią, że budynki będą wyglądały jak pionowe lasy.

Z pewnością mieszkania na tym osiedlu będą hitem wśród wszystkich ludzi żyjących w sposób eko. Budynki będą nagrzewały się wolniej, zgromadzą wodę deszczową a także oczyszczą powietrze. Jest to bardzo ważne w dużych miastach, w których tak bardzo brakuje zielonych skwerów, gdzie można odpocząć od betonowego miasta. Donice będą zaopatrzone w system automatycznego nawadniania, a woda dostarczana do ich podlewania będzie pochodziła z oczyszczonych w budynku ścieków. Ponad to dzięki drzewom w lecie w mieszkaniach będzie chłodniej a w zimie cieplej co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Koszt osiedla to 65mln euro. Obecnie budowa jest już bardzo zaawansowana, ale jej koniec jest przewidziany na 2014 rok.

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/BoscoVerticalePionowyLasNaWysokosci?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *