Szczepionka mikoryzowa = lepsza kondycja roślin

Stały się popularne dopiero kilka lat temu i nie wszyscy jeszcze o nich słyszeli: szczepionki mikoryzowe . Są doskonałym sposobem na poprawienie kondycji naszych roślin. Warto je zastosować, gdyż robi się to tylko raz na całe życie rośliny.

Szczepionka mikoryzowe to płyn lub proszek zawierający żywą grzybnię grzybów mikoryzowych. Po wprowadzeniu jej do podłoża, grzyby łączą się z korzeniami roślin i współpracują odnosząc wzajemne korzyści. Rośliny szybciej rosną, rzadziej chorują, są bardziej odporne na szkodniki. Dzięki grzybni mikoryzowej roślina zwiększa powierzchnię,  którą pobiera wodę, dzięki czemu możemy ją rzadziej podlewać. Pobiera także więcej składników pokarmowych z podłoża co przełoży się na szybszy rozwój i lepszą kondycję. Zauważymy to w zdrowszym wyglądzie liści, bujniejszemu kwitnieniu, a także większej ilości owoców.

Szczepionki mikoryzowe można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Jest ich wiele rodzajów, więc należy upewnić się, że grzybnia pasuje do danej rośliny. Informację na pewno znajdziemy na opakowaniu lub poradźmy się sprzedawcy. Występują szczepionki do roślin iglastych, uniwersalne do liściastych, do różaneczników i azalii, hortensji, róż, a także do trawników, kwiatów balkonowych i storczyków.

Grzybnie mikoryzowe występują w formie proszku lub płynnej zawiesiny. Możemy je podawać zarówno młodym jak i starym roślinom, ale zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Szczepionkę aplikujemy roślinom poprzez wsypanie lub wlanie grzybni do 2-3 otworów zrobionych szpikulcem nad bryłą korzeniową.

Uwaga: szczepionkę mikoryzową podajemy roślinom raz na całe życie.

Autor: Tomasz Dominik Kok

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/wcqUrxH3bqI” frameborder=”0″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *