Poinsecja – uprawa gwiazdy betlejemskiej

Wilczomlecz piękny czyli poinsecja zwana potocznie gwiazdą betlejemską to kwiat doniczkowy, który kojarzy się wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. Właśnie w grudniu rozkwita pięknymi czerwonymi kwiatami dekorując stoły wigilijne i stroiki. Od niedawna w sklepach możemy dostać również inne kolory tego kwiatu.

Jak kupić poinsecję? Przede wszystkim w sklepie który na pewno zna się na uprawie roślin: centrum ogrodnicze, hurtownia, kwiaciarnia. Nie kupujmy rośliny w marketach budowlanych, na ulicznych straganach, bazarach. Dlaczego? Dlatego że ludzie nie znający się na jej uprawie mogą popełnić błąd, który spowoduje, że  nasza roślinka nie będzie się do niczego nadawała. Co to za błąd? Przemarznięcie! Gwiazda betlejemska musi przebywać w temperaturze powyżej 15°C. Nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego może się zdarzyć, że rośliny tuż po dostawie stoją na dworze nie ocieplone. A sprzedawanie ich na dworze? To jakaś pomyłka. Nie dajmy się nabrać na niską cenę.

Pamiętajmy również o tym, aby odpowiednio przenosić roślinę ze sklepu do domu. Najlepiej unikajmy zakupu w bardzo zimne dni. Roślina musi być ocieplona nawet podczas krótkiego transportu ze sklepu do samochodu i z samochodu do domu. Owińmy ją papierem, folią,  agrowłókniną lub jakimś cieplejszym materiałem. Gdy nie mamy tego pod ręką możemy ją zawinąć choćby w kurtkę. Po przeniesieniu do domu stawiamy w miejscu gdzie temperatura jest o kilka stopni niższa (np. przy oknie). Po kilku dniach możemy ją przenieść do cieplejszego miejsca.

Wymaga jasnego miejsca, temperatury ok 20-22°C, lubi ziemię wilgotną. Obficie podlewamy od czerwca do grudnia, w okresie kwitnienia zmniejszamy podlewanie, a podczas spoczynku (kwiecień-czerwiec) podlewamy bardzo mało.

Co zrobić z gwiazdą betlejemską po kwitnieniu? Ścinamy zostawiając 20cm gałązki. Pod koniec kwietnia roślina wchodzi w stan spoczynku. Wtedy też niewiele ją podlewamy. Aby zawiązała pąki musimy we wrześniu i październiku codziennie przez 14 godzin trzymać ją w zupełnej ciemności. Więcej na ten temat: Co zrobić z gwiazdą betlejemska po świętach?

Uwaga! Roślina wydziela substancję, która drażni skórę, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach.

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.facebook.com/video/embed?video_id=461719337199209″ allowfullscreen=”true” ]

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *