Ogród z półkolistym stawem

‚Ogród z półkolistym stawem’ powstał w południowej Anglii w South Downs. Zaprojektowała go pracownia Acres Wild (www.acreswild.co.uk).  W ogrodzie tym zdecydowanie najważniejszy jest staw.

Zdjęcia ogrodu znalazłem na stronie pracowni. Od razu mi się spodobał ze względu na nietypowe rozwiązanie jakim jest staw. Ma dosyć oryginalny półkolisty kształt. Staw jest oryginalny również ze względu na swoje nietypowe położenie. Projektanci postanowili go umieścić blisko domu, tuż przy głównym tarasie, tak aby wychodząc z domu do ogrodu wysuwał się na pierwszy plan. W stawie znajduje się subtelna fontanna, którą tworzy przewiercony na wylot kamień i wypływająca z niego woda. (Przeczytaj jak wykonać fontannę z przewierconego kamienia – Zrób to sam: FONTANNA) Zbiornik połączony jest z niewielkim strumieniem, który wpływa do niego poprzez niski wodospad. Aby ułatwić komunikację, nad stawem i strumieniem przerzucono dwa drewniane, płaskie mostki.

W ogrodzie znajduje się dużo pagórków, wałów i wysokich drzew, które mają za zadanie ochronić ogród przed wiatrem. Na środku znalazł się duży trawnik o ciekawym kształcie dwóch złączonych okręgów o różnej wielkości. Jest to strefa rekreacyjna, w której domownicy mogą np. uprawiać sporty.

Jest tutaj wiele zakamarków, krętych alejek, niektóre wiją się wokół ogrodu, inne prowadzą donikąd sprawiając, że gościom chce się spacerować i odkrywać jego uroki. Większość ścieżek jest ziemnych, kamienne nawierzchnie znajdują się jedynie przy domu.

W ogrodzie znajduje się dużo traw ozdobnych (m.in. rozplenice japońskie, miskanty chińskie), krzewów (derenie), wysokie drzewa (głogi i wierzby), oraz mnóstwo bylin, które mają przykryć każdy skrawek wolnej przestrzeni na rabatach. Rośliny zostały tak dobrane, aby ich pielęgnacja nie była bardzo trudna i czasochłonna.

Projekt ogrodu: Acres Wild (www.acreswild.co.uk)

Autor atykułu: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/OgrodZPoOkragYmStawem?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *