Bukszpan – zielony i gęsty przez cały rok

Bukszpan wiecznie zielony (Buxus Sempervirens) – jak sama nazwa wskazuje to roślina zimozielona. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest niezwykle gęsty i łatwo się formuje, dzięki czemu można z niego wyczarowywać niezwykłe kształty.

Bukszpan nie jest wymagającą rośliną. Dobrze znosi wszystkie rodzaje gleby. Nie mogą one być jedynie zbyt mokre. Stanowisko może być zarówno słoneczne jak i cieniste. W cieniu radzi sobie bardzo dobrze. W mroźne zimy może przemarzać, dlatego warto okryć egzemplarze narażone na działanie mroźnego wiatru. Bukszpany mogą być przycinane kilka razy w roku, dzięki czemu stają się bardzo gęste. Ich największą wadą jest to, że bardzo wolno rosną.

Dzięki swojej gęstości bukszpan stał się najchętniej wybieraną rośliną do tworzenia rzeźb z roślin. Bardzo łatwo się go formuje, a dzięki temu że wolno rośnie, łatwo utrzymać kształt przez długi czas. Nadaje się również na niskie obwódki oraz wysokie żywopłoty. Pojedyncze okazy często strzyże się w kule lub stożki, które nadają ogrodom elegancji. Niesamowite kształty jakie można uzyskać z bukszpanu można podziwiać w artykule: Bukszpanowe wariacje.

Choroby i szkodniki:

  • Fytoftoroza – objawia się żółknięciem wierzchołków liści, brązowieniem i w końcu zamieraniem. Jak z nią walczyć? Przeczytaj artykuł: Fytoftoroza
  • Zamieranie liści i pędów
  • Przędziorki – objawy zerowania to żółte kropki łączące się w końcu w duże plamy, zasychanie i zamieranie liści. Jak walczyć z przędziorkami? Przeczytaj artykuł: Przędziorki
  • Miodówka bukszpanowa, 
  • Skorupik jabłoniowy, 
  • Wzdymacz bukszpanowy.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *