Żywotnik zachodni (Tuja) – najpopularniejszy iglak w polskich ogrodach

Żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis), nazywane potocznie tujami to zdecydowanie najpopularniejsze rośliny iglaste w polskich ogrodach. Większość osób które mają kawałek działki jako pierwsze sadzą właśnie tuje i sieją trawnik.

Tuje swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że są zielone przez cały rok, rzadko chorują i mają małe wymagania. Najlepiej rosną w słońcu, ale dobrze radzą sobie również w półcieniu, a także w cieniu. Lubią gleby piaszczyste oraz gliniaste. Mają różne kształty. Najwięcej jest odmian kolumnowych i stożkowych, ale są także kuliste i karłowe, z których można wykonywać ciekawe kompozycje. Niektóre odmiany rosną bardzo szybko, dlatego idealnie nadają się na zimozielone żywopłoty. Żywotniki zachodnie posiadają wiele barw od żółtej, po jasno zieloną, aż do ciemnej zieleni. Bardzo lubią cięcie, po którym się zagęszczają. Tuje lubią dużo wody, dlatego nie zapominajmy o podlewaniu.

Najciekawsze odmiany:

  • Smaragd (Szmaragd) – jest to jedna z najpopularniejszych odmian w polskich ogrodach. Nawet w ziemie ma soczysty zielony kolor. Dorasta do 6m wysokości i ma kolumnowy pokrój. Doskonale nadaje się na żywopłoty, ale ładnie wygląda również jako roślina pojedyncza. Nie wytwarza nasion, dlatego nie szpecą ją brązowe łuski, jak w przypadku innych żywotników.
  • Brabant – jest to odmiana najlepiej nadająca się na żywopłoty. Bardzo szybko rośnie i już po kilku latach możemy otrzymać gęsty żywopłot. Na zimę lekko brunatnieje. Może dorosnąć nawet do 10m wysokości. Doskonale znosi cięcie. Można z niego formować żywopłoty o geometrycznych kształtach.
  • Yellow Ribbon – odmiana o złocistym kolorze utrzymującym się także w zimie. Najlepiej stosować ją  na żywopłoty. Wymaga miejsc słonecznych i piaszczystej gleby.
  • Danica – niewielka roślina o kulistym pokroju. Dorasta do 70cm wysokości. Ma soczysto zielony kształt. Najładniej wygląda w rzędach po kilka sztuk, na obrzeżach rabat lub wzdłuż ścieżki.
  • Globosa – odmiana o pokroju kulistym dorastająca do 1,5m wysokości. Doskonale znosi cięcie, dzięki czemu bardzo się zagęszcza. Najlepiej wygląda wśród innych roślin na rabacie lub jako soliter na dużych trawnikach.
  • Golden Globe – odmiana dorastająca do 1m wysokości. Ma kulisty pokrój i złocisty kolor. Wymaga słonecznego stanowiska.
Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/Thuje?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *