Zrób to sam: drzewo o dwóch koronach

Każdy z nas lubi oryginalne i niepowtarzalne rośliny. Trochę wyobraźni i nawet ze zwykłej rośliny możemy zrobić perełkę, która będzie ozdobą ogrodu. Z pewnością  takową będzie drzewko o dwóch koronach. Jak je zrobić?

Pomysł podwójnego drzewka podpatrzyłem na zdjęciu pewnego ogrodu na zagranicznej stronie internetowej. Chwilkę pomyślałem nad tym jak to zrobić no i wziąłem się do pracy. Ciekawy byłem czy coś z tego wyjdzie i po kilku tygodniach byłem mile zaskoczony, że udało się. Nad niższą koroną powstała druga malutka. Wykonanie nie jest trudne i każdy sobie poradzi.

Do wykonania drzewka o dwóch koronach najlepiej nadają się gatunki szczepione na niskim pniu. Roślinę niską łatwiej i dokładniej jest formować. Warto wybrać drzewo, które dobrze znosi cięcie i szybko się zagęszcza. Doskonale nadają się do tego małe wierzby szczepione na pniu o wysokości do 1,5m. Do formowania wyższych konieczna będzie drabina, więc formowanie będzie utrudnione. Szczególnie polecam wierzbę ‘Hakuro Nishiki’ (przeczytaj więcej).

Podczas formowania naszego drzewka obcinamy je równo w kulę, ale zostawiamy na górze jeden pęd nie obcięty. Pozwalamy mu urosnąć na długość ok. 1 metr – Hakuro Nishiki zajmie to ok. miesiąca.

Po tym czasie obcinamy końcówkę pędu o kilka centymetrów. Będzie to środek nowej korony. Przy pniu wbijamy w ziemię długi palik i przywiązujemy do niego pęd. Należy pamiętać aby zrobić to równo, tak aby pęd był prosty i znajdował się dokładnie nad pniem drzewka.

Po kilku tygodniach na końcu pędu, zaczną pojawiać się nowe gałązki. Przycinamy je stopniowo co kilka tygodni aby druga korona coraz bardziej się zagęszczała. Główny pęd z czasem stanie się grubszy i będzie można usunąć palik wzmacniający. W kolejnym roku korona będzie już bardzo wyraźna i będziemy mogli cieszyć naszym podwójnym drzewkiem.

Uwaga: Należy pamiętać o tym, aby główny pęd, z którego robimy drugą koronę nie był zbyt krótki. W przeciwnym razie wyższa korona będzie zbyt nisko i złączy się z niższą koroną co zepsuje efekt podwójnego drzewka.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/DrzewoZDwiemaKoronami?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Przeczytaj również:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *