Ściółkowanie rabat – dlaczego jest takie ważne?

Ściółkowanie roślin to zabieg mający nie tylko właściwości dekoracyjne. Ma ono wiele właściwości, które poprawiają kondycję naszych roślin. Dlaczego jest takie ważne? Jakich materiałów możemy użyć?

Dzięki ściółkowaniu rabat ograniczamy rozwój chwastów. Nie pozbędziemy się ich w całości, ale będzie ich znacznie mniej i pielenie będzie dużo łatwiejsze. Pod ściółkę można też ułożyć agrowłókninę lub tkaninę polipropylenową co w całości wyeliminuje chwasty z naszych rabat. To rozwiązanie nie znajdzie zastosowania na rabatach, na których znajduje się dużo cebul kwiatów, kwiatów wysiewanych z nasion lub sadzimy dużo roślin jednorocznych. Agrowłókninę trzeba byłoby podziurawić nad każdą rośliną.

Dzięki ściółce w glebie dłużej utrzymuje się wilgoć. Promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio do ziemi, dzięki czemu jest tam chłodniej. Często się zdarza, że podlewając w ciepłe dni dużo wody wyparuje zanim zdąży wsiąknąć do gleby. Dzięki ściółce woda nie paruje tak szybko i gleba jest dłużej wilgotna. Musimy jednak pamiętać, aby rośliny nie dotykały liśćmi mokrej ściółki, gdyż może to być przyczyną rozwoju chorób grzybowych.

Zastosowanie ściółki na rabacie ma również znaczenie zimą. Chroni ona glebę przed chłodem, dzięki czemu korzenie są w mniejszym stopniu narażone na przemarzanie. Ponadto na rabacie  wyściółkowanej bardziej rozwijają się mikroorganizmy pomagające użyźniać glebę.

Najlepszym terminem na ściółkowanie rabat jest wiosna. Wtedy nie ma jeszcze chwastów, gleba jest wilgotna, a praca jest łatwiejsza, ponieważ nie ma jeszcze liści na krzewach, a byliny nie wyszły z ziemii. Do pracy przystępujemy jednak dopiero wtedy, gdy ziemia już rozmarznie.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *