Rozchodnik okazały – jesienna bylina

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) to bylina, która urzeka nas swoim pięknem od końca lata aż do późnej jesieni. Na ten właśnie okres przypada kwitnienie tej pięknej rośliny. Warto go mieć w swoim ogrodzie, ponieważ ożywia rabatę kolorowymi kwiatami wtedy, gdy inne rośliny nie wyglądają już ozdobnie. Kwitnie bardzo obficie. Jego kwiatki są niewielkie, ale dzięki temu, że są zebrane w duże grupy (tworzące baldachimy) i mają intensywnie różowy kolor – są bardzo dekoracyjne.

Dorasta do wysokości 40cm. Lubi stanowiska słoneczne i suche. Idealny na rabaty, skalniaki, można go uprawiać również w pojemnikach. Dzięki temu, że dobrze znosi suszę i jest odporny na zanieczyszczenia, polecany jest szczególnie w zieleni miejskiej.

Bryła korzeniowa bardzo się rozrasta dzięki czemu możemy ją co roku dzielić. Najlepsza pora na dzielenie rozchodników to lipiec przed kwitnieniem lub październik po kwitnieniu. Wykopujemy całą bryłę z ziemi i ostrym szpadlem dzielimy na mniejsze części. Podzielone roślinki sadzimy w nowe miejsce.

Autor: Tomasz Dominik Kok

2 thoughts on “Rozchodnik okazały – jesienna bylina

 • 5 października 2013 at 07:11
  Permalink

  Wspaniala strona! Dawno nie widzialam tak edukacyjnej i dobrze skonstruowanej strony internetowej. Inspiruje, oko cieszy i uczy 🙂
  W zimie bede czesto tu zagladala, szczegolnie w dni pochmurne, dla poprawienia nastroju i relaksu.
  Pozdrawiam serdecznie, Anna

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *