Glicynia (Wisteria) – pnącze o fioletowych, zwisających kwiatach

Glicynia nazywana również wisterią lub słodlinem to zdecydowanie jedno z najładniejszych pnączy. Swoją urodę zawdzięcza ogromnym kwiatom, których wypuszcza bardzo dużo.

Glicynia to roślina wymagająca i nie wszyscy sobie radzą z jej uprawą. Dorasta do 10m – 20m wysokości i ma bardzo grube pędy, dlatego trzeba jej zapewnić solidne podpory. Nadaje się do pokrywania altan, ścian budynków, garaży.

Kwitnie od maja do czerwca. Ma długie kwiaty zebrane w grona osiągające w zależności od odmiany 30-70cm. Najwięcej odmian kwitnie na fioletowo ale można również kupić okazy o niebieskich, różowych i białych kwiatach.

Pnącze to najlepiej lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Powinna rosnąć w glebie bardzo żyznej ale przepuszczalnej, gdyż nie lubi stojącej wody. Przez cały okres wegetacji należy ją solidnie podlewać i nawozić.

Glicynia często przemarza, dlatego warto je okrywać na zimę przez pierwsze kilka lat. Najlepiej posadzić ją przy osłoniętej od wiatru ścianie budynku, gdzie w zimie jest zawsze cieplej.

Często zdarza się, że glicynia nie chce nam kwitnąć. Należy pamiętać o tym, że pierwszego kwitnienia możemy się spodziewać dopiero po 2-3 latach od posadzenia a nawet później. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim cięcie. Tniemy ją co roku dwa razy. Pierwsze cięcie wykonujemy na przełomie lipca i sierpnia. Przycinamy każdy pęd między czwartym a szóstym oczkiem. Do drugiego cięcia przystępujemy w marcu skracając pędy nad drugim oczkiem. Wycinamy wtedy także pędy słabe i martwe.

Jeśli po kilku latach glicynia nie zakwitnie należy przeciąć jej korzenie. Robimy to w marcu wbijając szpadel jak najgłębiej w ziemię dookoła rośliny w promieniu 40cm od głównego pędu przy roślinach do 5lat, a przy roślinach starszych coraz dalej (1m – roślina 10 letnia). Pnącze powinno zakwitnąć na następny rok.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/GlicyniaWisteria?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *