Funkie (hosty) – najlepsze rośliny do cienia

Hosty to bardzo oryginalne byliny. Zachwycają swoim kształtem i kolorem. Są dekoracyjne przede wszystkim ze względu na swoje liście.
Kwiaty są niewielke, fioletowe i nie są ona główną ozdobą rośliny. Liście są duże i szerokie o różnych odcieniach zieleni – seledynowe, ciemno zielone, wpadające w żółty, niebieski.  Dużo odmian posiada białe lub żółte obwódki.

Hosty najlepiej czują się w cieniu. Ich soczysta zieleń może bardzo rozjaśnić nawet najciemniejszy zakątek naszego ogrodu. W pełnym słońcu delikatne liście mogą być poparzone. Lubią żyzne i wilgotne podłoża

Jest odporna na choroby, ale często atakują ją ślimaki, które wyżerają dziury w liściach. Należy walczyć z ślimakami, gdyż po tygodniu ich żerowania z liści może nic nie zostać (przeczytaj więcej o sposobach walki z ślimakami). Jesienią ich liście żółkną i należy je usunąć aby zapobiec gniciu.

Hosty najładniej wyglądają sadzone w dużych grupach. Można z nich robić obwódki rabat, ciekawie prezentują się także nad oczkiem wodnym. Mogą być również ozdobą skalniaka. Szczególnie polecam funkię jako obwódka wokół drzewa. Taki pień wyrastający z pięknych dużych liści wygląda bardzo efektownie.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *