Uprawa wrzosów i wrzośców

Wrzosy i wrzośce kojarzą się większości osób z jesienią, gdyż wtedy właśnie kwitnie najwięcej odmian. Jednak zakładając wrzosowisko możemy tak dobrać odmiany, aby od wczesnej wiosny do późnej jesieni cieszyć się kolorowymi kwiatami.

Są to rośliny bardzo dekoracyjne. Najładniej wyglądają sadzone w większych grupach, ale nadają się też do przeróżnych kompozycji z innymi roślinami na rabatach lub w donicach. Najładniej wyglądają podczas kwitnienia, ale są również ozdobą gdy nie mają kwiatów. Często stosuje się je jako rośliny zadarniające. Są zimozielone.

Wrzosowate lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie tolerują nadmiaru wody, dlatego powinniśmy je sadzić w przepuszczalnej, lekko piaszczystej glebie, która powinna być kwaśna. Nawozimy je raz w roku na wiosnę. Wrzosy często przemarzają, dlatego na zimę powinniśmy je okryć agrowłókniną lub gałązkami iglaków.

Właściwe przycinanie wrzosów gwarantuje to, że będą się one bardziej krzewiły i będą miały ładny, gęsty pokrój. Wiele osób robi błąd i wcale nie przycina wrzosów. Już kolejnego roku są one coraz wyższe, mają mniej kwiatów, aż w końcu wyglądają brzydko i prawie wcale nie kwitną.

No więc kiedy przyciąć wrzosy? Wrzosy przycinamy wiosną. Musimy być pewni, że w najbliższym czasie nie będzie przymrozków. Najodpowiedniejszym terminem jest czas, kiedy pędy zaczynają się zielenić – początek kwietnia będzie w sam raz. Tniemy sekatorem lub nożycami do żywopłotu tuż pod kwiatostanem. Jeśli roślina jest mocno zdrewniała, lepiej zrobić to wyżej, gdyż zbyt niskie cięcie może spowodować powolne odrastanie. Zdrowe, zielone pędy tniemy bardziej.

Uwaga! Nie pomylmy wrzosów z wrzoścami. Te drugie przycinamy dopiero po wiosennym kwitnieniu.

Jak przygotować ziemię pod wrzosowisko? Przeczytaj: Zakładamy wrzosowisko.

Wrzosy i wrzośce bardzo rzadko chorują i są odporne na szkodniki. Latem możemy je jednak opryskać profilaktycznie środkami grzybobójczymi.

 Autor:  Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *