Wertykulacja – połowa sukcesu przy pielęgnacji trawnika

Wertykulacja to jeden z najważniejszych zabiegów, jakie powinniśmy wykonywać na naszych trawnikach. Wiele osób nie wie o tym, że trzeba go przeprowadzać raz w roku: wiosną lub jesienią. Jak się do tego zabrać i na co należy zwrócić uwagę?

To na prawdę pomaga. Jeśli jeszcze nigdy nie wertykulowaliście swojego trawnika, spróbujcie, a już co roku będziecie wykonywać ten zabieg. Po kilku tygodniach różnica jest ogromna. Trawa staje się gęsta i soczyście zielona.

Wertykulacja polega na nacinaniu darni ostrymi nożami, które usuwają z trawnika filc, czyli zbitą warstwę martwej darni. Wertykulację wykonujemy wiosną oraz jesienią. Przed zabiegiem trawa musi być sucha i nisko skoszona, co ułatwi nożom wybieranie martwych części trawy. Do niewielkich trawników można użyć wertykulatorów ręcznych. Niektóre są zaopatrzojne w kółka, które ułatwiają prowadzenie noży po trawie. Do większych powierzchni poleca się stosowanie wertykulatorów elektrycznych lub spalinowych, które nacinają darń głębiej i dokładniej niż urządzenia ręczne. Najlepiej wertykulować trawę w dwie strony prostopadle do siebie. Na koniec należy zebrać filc grabiami oraz dla pewności że wszystko zostało zebrane, przejechać kosiarką po trawie aby wessała ominiętą martwą darń. Po skończonej wertykulacji trawnik wygląda dużo gorzej niż przed zabiegiem. Teraz należy go nawieść. Wiosną nawozimy nawozami uniwersalnymi, a jesienią nawozami jesiennymi, które nie zawierają azotu. W miejscach gdzie występują duże ubytki możemy dosiać trawę. Na zakończenie obficie podlewamy a za kilkanaście dni zobaczymy efekt naszej pracy.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *