Dalie – bogactwo kształtów i barw

Dalie, zwane inaczej georginiami, zachwycają ogrodników mnóstwem kolorów i kształtów. Są to jedne z najbardziej różnorodnych kwiatów. Mają dziesiątki kolorów i kształtów oraz różne wysokości od 20cm do 150cm.

Dalie wymagają stanowiska słonecznego. Będą też rosły w półcieniu, ale kwitnienie będzie mniej obfite. Dalie nie lubią stojącej wody dlatego podłoże powinno być przepuszczalne. W przeciwnym razie będą je atakowały choroby grzybowe. Muszą rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru, gdyż kruche łodygi zakończone dużymi kwiatami łatwo się łamią.

Nawożenie powinno być umiarkowane. W przeciwnym razie będziemy mieli zbyt rozrośniętą roślinę, która słabo kwitnie. Bulwy dalii należy wykopać przed zimą po pierwszych przymrozkach. Po przesuszeniu przetrzymujemy je w temperaturze ok. 10°C.

Dalie są narażone zarówno na szkodniki, jak i choroby grzybowe. Mogą je atakować przędziorki, mszyceślimaki. Gdy są niewłaściwie pielęgnowane mogą zachorować na szarą pleśń, zgniliznę twardzikową, mozaikę dalii oraz głowniową plamistość.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/Dalie?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *