Zrób to sam – PODWYŻSZONA RABATA

Ogrody, w których teren nie jest na jednym poziomie, są zazwyczaj ciekawsze od tych płaskich. Można wtedy w oryginalny sposób wyeksponować rośliny oraz poeksperymentować ukształtowaniem terenu. Co jednak mamy zrobić, gdy ogród jest mały i nie zmieszczą się w nim pagórki lub obniżenia?

Ogród wokół mojego domu był płaski. Nie było w nim żadnych pagórków, obniżeń dlatego postanowiłem coś z tym zrobić. Lubię robić „coś z niczego” dlatego postawiłem na podwyższoną rabatę, którą wykonałem ze starych desek budowlanych.

Jak wykonać taką rabatę niskim kosztem? Do budowy możemy wykorzystać deski budowlane, które są bardzo tanie. Po oszlifowaniu papierem ściernym, zaimpregnowaniu oraz pomalowaniu, prezentuję się bardzo ładnie. W zależności od wysokości, kształtu i wielkości naszej rabaty, łączymy ze sobą odpowiednią ilość desek, tworząc ścianki boczne. Każdą ściankę mocujemy do wbitych wcześniej w ziemię drewnianych palików. Dla wzmocnienia konstrukcji, ścianki łączymy na rogach za pomocą metalowych kątowników. Górny brzeg warto wykończyć kantówką.

Ścianki takiej konstrukcji są cienkie i zimą korzenie roślin mogłyby przemarzać. Aby tego uniknąć, wewnątrz rabaty obkładamy deski styropianem o grubości 5cm. Następnie przyczepiamy do styropianu folię budowlaną, aby uchronić drewniane deski od wilgoci z ziemi. Teraz możemy wypełnić naszą nową rabatkę ziemią. Na środku warto posadzić wysoką roślinę iglastą, aby również zimą podwyższona rabata prezentowała się ładnie. Przy brzegach możemy posadzić rośliny, które będą zwisać, takie jak tojeść rozesłana, trzmieliny lub niskie odmiany róży wielokwiatowej.

Taka podwyższona rabatka najładniej prezentuje się w rogu działki.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/PodwyzszonaRabata?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *