Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Mięczaki te na pewno dały się we znaki każdemu ogrodnikowi. Ślimaki szybko się rozmnażają i zjadają liście naszych ukochanych roślinek. Jak z nimi walczyć? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, zarówno delikatnych jak i tych bardziej drastycznych.

Ślimaki żerują najczęściej w zacienionych i wilgotnych miejscach ogrodu. Zmasowany atak tych liściożernych bestii następuje po opadach deszczu i jest to dobry czas na najłagodniejszą z metod walki z wrogiem. Wiaderka w dłoń i ruszamy na ślimakobranie. Zebrane mięczaki nie wyrzucamy za płot do sąsiada, tylko wynosimy na pobliską łąkę czy do lasu. Osoby, które nie kochają tych stworzonek mogą je wrzucić do wody z płynem do naczyń. Zginą od razu. W naszych ogrodach oprócz najczęściej spotykanych ślimaków z muszlami, występują również ślimaki nagie – pomrowy wielkie. Tych osobników nie polecam brać do ręki, gdyż wytwarzają bardzo dużo śluzu, który trudno usunąć ze skóry.

Ślimaki nie stronią od napojów wysokoprocentowych. Możemy wykorzystać to, że ich ulubionym napojem jest piwo. Zakopujemy w ziemii naczynie (może być to odcięty dół od plastikowej butelki), tak aby wystawało trochę nad ziemię i wlewamy do niego piwo. Zwabione zapachem piwa mięczaki zaczną wchodzi do naczynia. Będzie to ich ostatni spacer. Piwne pułapki najchętniej przyciągają ślimaki bezskorupowe.

W pozbyciu się szkodników pomoże również uporządkowanie ogrodu, pozbycie się starych desek, gałęzi, zarośli w których mogą żerować. Możemy również stosować różne bariery utrudniające przedostanie się ślimaków do naszych rabat. Może to być rozsypany popiół, kamienie, miedziane obrzeża lub specjalne taśmy podłączone do prądu o niskim napięciu.

Można również sadzić rośliny odstraszające ślimaki takie jak: czosnek, cebula, orlik pospolity, gorczyca. Podczas walki ze ślimakami szczególną ochroną należy objąć hosty i aksamitki czyli ich ulubione (poza piwem) przysmaki.

Najwygodniejszą ale najmniej ekologiczną metodą jest stosowanie środków chemicznych. W sklepach ogrodniczych możemy kupić preparaty (najczęściej niebieskie granulki), które ślimaki chętnie zjadają, a następnie giną. Są to takie środki jak: Ślimax, Snacol, Glanzit, Ślimakol, Mesurol.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *