Kiedy i jak często podlewać ogród?

Wydawałoby się, że podlewanie ogrodu to prosta czynność, nad którą nie ma co się zastanawiać. Jednak nawet przy dostarczaniu wody naszym roślinom trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, gdyż nieprawidłowym podlewaniem można wyrządzić szkodę w naszych ogrodach.

Podlewanie

Kiedy podlewać?

Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie operuje tak mocno jak w ciągu dnia.  Straty wody są wtedy najmniejsze, ponieważ gleba nie paruje tak mocno jak w ciągu dnia. Podlewanie podczas słonecznej pogody jest dodatkowo niebezpieczne dla roślin, gdyż krople wody na liściach działają jak soczewki i mogą poparzyć roślinę. Dotyczy to zarówno roślin na rabatach, balkonowych oraz trawników. Nie wolno także podlewać roślin wieczorem. Nie zdążą one obeschnąć i będą mokre całą noc, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Jak często podlewać?

Lepiej podlewać rzadziej ale obficie, niż często jedynie zraszając. Trawnikom należy dostarczać wody co kilka dni, a w czasie upałów nawet codziennie. Nie wystarczy krótkie zraszanie, gdyż woda musi dotrzeć na głębokość ok. 15cm. Osiągnie się to zraszając trawnik przez ok. 30-60 minut. Roślinom na rabatach wystarczy podlewanie raz w tygodniu. Trzeba pamiętać, że korzenie roślin rozrastają się na znaczną odległość od rośliny, więc nie wystarczy podlać jedynie pod pniem. Powinno się również unikać zraszania liści. Rośliny balkonowe podlewamy dwa razy dziennie – rano i wieczorem, pamiętając aby liście nie były mokre.

Autor: Tomasz Dominik Kok

One thought on “Kiedy i jak często podlewać ogród?

  • 3 sierpnia at 06:55
    Permalink

    Jeśli ktoś nie zna się na podlewaniu, dobrym rozwiązaniem jest użycie systemu do automatycznego podlewania. Na rynku jest cała masa takich rozwiązań, ja zetknęłam się tylko z Blumatem. System ma specjalne czujniki, które oceniają czy gleba jest odpowiednio nawodniona. Jeśli nie – system podlewa roślinę.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *