Pielęgnacja trawnika – 7 kroków do gęstego, zielonego dywanu

Dbanie o trawę w ogrodzie nie polega jedynie na jej koszeniu i podlewaniu. Istnieje kilka zabiegów o których powinien pamiętać każdy ogrodnik aby uzyskać w swoim ogrodzie gęsty i soczyście zielony trawnik.

1. Koszenie

Dobrze zadbany trawnik należy kosić co 5-7 dni. Częste ścinanie trawy sprzyja jej krzewieniu i zagęszczaniu. Nie należy ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy. Gdy trawa jest bardzo długa, warto skosić ją stopniowo w odstępie jednego dnia.

2. Podlewanie

Trawę najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Podlewanie wieczorem może doprowadzić do rozwinięcia się chorób grzybowych na, mokrych przez całą noc, źdźbłach. Zraszanie w dzień podczas słonecznej pogody może doprowadzić do poparzenia traw przez promienie słoneczne skupiające się w kroplach wody. Trawnikom należy dostarczać wody co kilka dni, a w czasie upałów nawet codziennie. Nie wystarczy krótkie zraszanie, gdyż woda musi dotrzeć na głębokość ok. 15cm. Osiągnie się to zraszając trawnik przez ok. 30-60 minut.

3. Nawożenie

Stosowanie nawozów do trawy jest niezbędne aby uzyskać zdrowy i gęsty trawnik. Dostarczają one trawom niezbędnych składników, takich jak azot, potas, fosfor, magnez, wapno. W sklepach mamy do wyboru wiele rodzajów nawozów: zwykłe (raz w miesiącu), o wydłużonym działaniu (raz na 100dni), długo działające (raz w sezonie), specjalne (zagęszczający, regenerator, usuwający mech, na trawniki zachwaszczone). Każdy nawóz dawkuje się inaczej, dlatego należy stosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Przeczytaj więcej.

4. Wertykulacja

Wertykulacja to jeden z ważniejszych zabiegów wykonywanych na trawnikach. Polega na nacinaniu darni ostrymi nożami, które usuwają z trawnika filc, czyli zbitą warstwę martwej darni. Wertykulację wykonujemy wiosną oraz jesienią. Przed zabiegiem trawa musi być sucha i skoszona. Do niewielkich trawników można użyć wertykulatorów ręcznych, natomiast do większych powierzchni poleca się stosowanie wertykulatorów elektrycznych lub spalinowych, które nacinają darń głębiej i dokładniej niż urządzenia ręczne. Po skończonej wertykulacji trawnik wygląda dużo gorzej niż przed zabiegiem. Teraz należy go nawieść i obficie podlać a za kilkanaście dni zobaczymy efekt naszej pracy. Przeczytaj więcej.

5. Aeracja

Aeracja czyli napowietrzanie polega na nakłuwaniu darni. Możemy to robić za pomocą wideł amerykańskich, szpikulców domowej roboty, lub specjalnych aeratorów (kolce zakładane na buty, obręcze nakłuwające mocowane do wału, elektryczne lub spalinowe urządzenia napowietrzające. Aeracja sprzyja krzewieniu traw dostarczając powietrze do głębszych warstw gleby. Napowietrzanie co roku na wiosnę. Przeczytaj więcej.

6. Piaskowanie

Od razu po napowietrzeniu, należy wysypać na trawnik piach w ilości ok. 100 litrów (jedna taczka) na 50m2 trawnika. Spowoduje to lepsze krzewienie się trawy. Piaskowanie ogranicza również rozwój mchów.

7. Wałowanie

Raz w roku na wiosnę powinno się zwałować trawnik lekkim wałem. W ten sposób wyrównujemy trawnik, który po zimie jest napęczniały i może nie równo osiąść. Trzeba uważać aby nie użyć zbyt ciężkiego wału który może za bardzo ubić ziemię. Przeczytaj więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *