Ogród na Nowodworach

Z cyklu „Ogrody mniej i bardziej znane” przedstawiam wszystkim ciekawy ogród znajdujący się na warszawskiej Białołęce, na osiedlu Nowodwory. Charakteryzuje się on dużą ilością roślin iglastych, ale nie zabrakło również miejsca na rośliny liściaste i rabaty kwiatowe.

Jest to ogród znajdujący w moim sąsiedztwie. Powstał siedem lat temu i większość roślin jest już znacznych rozmiarów. Mimo, że nie jest on duży, to na nie całych 300m2 powierzchni znalazło się wiele gatunków roślin. Wzdłuż dwóch jego boków znajduje się ulica, dlatego właścicielom zależało na tym, aby wzdłuż linii ogrodzenia stworzyć gęstą ścianę z roślin iglastych i liściastych. W ten sposób zapewniono prywatność również zimą. Znajdują się tam m.in. świerki, sosny, jałowce, tuje, derenie, perukowce, pęcherznice.

Nie zabrakło także miejsca na duży trawnik, na którym użytkownicy ogrodu często grają w piłkę nożną. Ze względu na dom, którego część jest obniżona, również część ogrodu musiała być na niższym poziomie. Dzięki temu powstała ciekawa górka na trawniku, podwyższone rabaty, a także schodki. W rogu działki znajduje się domek ogrodniczy, który bardzo ładnie wkomponowuje się w ogród.

Przed domem, w cieniu rosną duże okazy rododendronów i azalii. Co roku w maju kwitną obficie na fioletowo, różowo i amarantowo. Ostatnio właścicielka posadziła tam hortensję bukietową, zaszczepioną na pniu, która kwitnie na biało na przełomie lipca i sierpnia.

W 2010 roku w ogrodzie wprowadzono dużo zmian. Trzeba było wymienić nawierzchnię ścieżek, która po 6 latach użytkowania była bardzo zniszczona.  Był to bruk drewniany, czyli pocięte pnie drzew. Właścicielom podobała się ta nawierzchnia, dlatego zastąpiono ją betonowymi płytami, imitującymi drewniane pniaki. Została także zamontowana pergola, po której pnie się glicynia, a przy ścianie domu, ustawiono donice z pnączami. Rosną w nich clematisy i kobea.  Tuż obok tarasu zbudowano niewielką fontannę, której szum bardzo relaksuje i sprawia, że w ogrodzie jeszcze chętniej chce się spędzać czas.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/OgrodNaNowodworach?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *