Jak zwabić motyle do ogrodu?

Każdy ogrodnik chciałby, aby jego ogród tętnił życiem. Przyjemnie jest posłuchać śpiewu ptaków, podglądać pracowite pszczoły, a także robić zdjęcia kolorowym motylom. Motyle bardzo łatwo zwabić do naszego ogrodu. Jak to zrobić?

Motyle chętniej żywią się nektarem z kwiatów jaskrawych. Możemy w zacisznym miejscu w ogrodzie stworzyć łąkę kwietną, która nie wymaga pielęgnacji, a przyciągnie mnóstwo kolorowych motyli. Na takiej łączce sadzimy chabry, maki, rumianki, krwawniki, astry, floksy, maciejki, lwie paszcze.

Krzewem, który motyle wyjątkowo sobie upodobały jest budleja dawida (buddleja davidii). Krzew ten ma długie kwiaty w różnych odcieniach fioletu i różu. Motyle zwabiają również wiciokrzewy, szczególnie te silnie pachnące, jak żółta odmiana ‘Graham Thomas’. Inne rośliny wabiące motyle to: smagliczka, lewkonia, pierwiosnek, śliwa, suchodrzew, nawłoć, lilaki, róże, lawenda, oraz wiele innych silnie pachnących i jaskrawych kwiatów.

Motyle możemy również dokarmiać zostawiając owoce przy rabatkach. Bardzo lubią gruszki, jabłka, brzoskwinie, czy śliwki. Dobrym pomysłem jest też nasączenie gąbki słodkim sokiem lub wodą z cukrem. Zimy są coraz chłodniejsze i motylom trudno jest przetrwać do wiosny.  Aby im to ułatwić, możemy kupić lub wybudować specjalny domek, w którym schronią się przed chłodem.

Niektórzy ogrodnicy walczą z motylami, gdyż ich żarłoczne larwy zjadają liście roślin. Taka gąsienica może pochłonąć najwyżej kilka liści, dlatego uważam, że można poświęcić odrobinę zieleni ogrodowej dla widoku fruwających wokół nas, kolorowych owadów. Pamiętajmy o uwiecznieniu naszych motyli na zdjęciach. Aparaty w dłoń!

Autor: Tomasz Dominik Kok

2 thoughts on “Jak zwabić motyle do ogrodu?

 • 27 kwietnia 2013 at 11:26
  Permalink

  Moim sposobem na motyle jest jeżówka purpurowa i aster nowoangielski, ale żeby było z kąd je wabić polecam przeznaczenie okolicy kompostownika lub niedostępnych zakamarków ogrodu pod uprawę pokrzywy. Pokrzywa zwyczajna jest rośliną żywicielską kilku naszych najpiękniejszych motyli jak rusałka pawik, rusałka pokrzywnik, rusałka ceik, rusałka admirał czy rusałka osetnik. Warto też znaleść trochę miejsca dla kiprzycy wierzbówki, która z kolei poza pięknymi kwiatami stanowi żer dla larw kilku cudownych ciem z rodziny zawisakowatych – najppiękniejsze obok pawic ćmy występujące w Polsce. Z racji postępującej chemizacji rolnictwa i uporządkowania miedz takie stołówki stają się coraz bardziej potrzebne naszym motylom.

  Reply
 • 19 listopada 2014 at 13:56
  Permalink

  dokładnie! ja zostawiłam troche pokrzyw (teraz jest ich coraz więcej:) i mam na żywo animal planet. Niesamowite przeżycie jak się ogląda takie pełzające gąsienice już najedzone jak wszystkie pełzną w 1 kierunku.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *