Mieczyki (gladiole) – kwiaty sierpnia

Mieczyki to jedne z najładniejszych kwiatów cebulowych. Ulubione kwiaty mojej mamy i pewnie wielu z Was. Co o nich należy wiedzieć?

Mieczyki, inaczej gladiole, należą do tej samej rodziny co irysy, frezje, krokusy, czyli do kosaćcowatych. Istnieje bardzo dużo odmian mieczyków, które osiągają wysokość od 50 do nawet 120cm. Ze względu na duże i wysokie kwiaty, które występują w wielu kolorach, mieczyki stały się jednymi z najczęściej uprawianych kwiatów cebulowych w naszych ogrodach.

Uprawa jest bardzo prosta. Gladiole muszą mieć zapewnione stanowisko słoneczne, ale rosną również w półcieniu kwitnąc mniej obficie. Trzeba je również chronić od wiatru, gdyż długie kwiatostany mogą się łatwo połamać. Gleba powinna być żyzna o odczynie PH ok. 6,5. Rośliny te kwitną od połowy lipca do końca sierpnia. Odpowiedni moment na ścięcie do wazonu jest wtedy, gdy pęknie pierwszy pąk i zobaczmy kolor kwiatu.

Cebule mieczyków trzeba wykopywać na zimę z gruntu, wysuszyć i przechowywać w temperaturze ok. 5°C. Sadzimy je z powrotem do ziemi w połowie kwietnia, na głębokość ok. 10cm. Przed posadzeniem, cebule warto zaprawić w preparatach takich jak: Grevit 200SL, Kaptan 50WP, Nomolt 150SC, Vitavax 200FS, Dithane Neo Tec 75WG.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/Mieczyki?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *