Zrób to sam: ŁAWKA DARNIOWA

Jak miło i przyjemnie usiąść w letni dzień na trawie. Możemy gołymi stopami dotykać zielony dywan, muskać dłońmi źdźbła. Co jednak mają zrobić osoby starsze, dla których siedzenie na trawie, a potem wstanie to duży wysiłek. Rozwiązaniem może być ławka, na której rośnie trawa. Jest to również ciekawa forma architektoniczna do naszych ogródków.

Ławki darniowe były bardzo popularne w średniowieczu ale coraz więcej ludzi stosuje je teraz w swoich ogrodach. Ławki takie to po prostu podwyższenia z ziemi o pionowych ściankach, na których rośnie trawa. Aby wykonać taką ławkę, należy wykonać ścianki wysokości ok. 40cm z materiału, który nam się najbardziej podoba. Mogą to być deski, cegły kamień, kosze gabionowe, wiklina, blacha lub inny, odpowiadający nam materiał. Następnie, należy do środka wsypać ziemię i posiać trawę. Ławkę darniową można wykonać przez posianie trawy na takiej podwyższonej rabatce: Zrób to sam – PODWYŻSZONA RABATA

Ciekawym pomysłem jest zrobienie ławki na około drzewa. Trzeba jednak pamiętać, że nie można obsypać ziemią pnia drzewa, ponieważ zaczęło by chorować. Należy wykonać dwie okrągłe ścianki: mniejszą i większą.

Można również wykonać ławkę której ścianki będą również pokryte trawą. W tym celu trzeba usypać wał z ziemi, i wzmocnić go siatką np. budowlaną z włókna szklanego. Całość obsypujemy nasionami trawy i czekamy aż nasza ławka się zazieleni. Nie polecam wykonywania dużych ławek, ponieważ kosiarką ich nie przytniemy, a strzyżenie dużych powierzchni ręcznym sekatorem może być męczące.

Innym pomysłem na zastosowanie takiej ławki w ogrodzie jest ławka darniowa „wychodząca” ze skarpy lub podwyższonej rabaty. Taka, wbudowana w większą kompozycję roślinną ławka, wygląda bardziej naturalnie.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/AwkaDarniowa?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *