Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Trawnik to często oczko w głowie ogrodników. Kosimy raz w tygodniu, nawozimy, robimy różne zabiegi pielęgnacyjne. Jaka musi być nasz złość, gdy pewnego dnia, na naszym zielonym dywanie pojawia się kopiec! Jak przepędzić niechcianego intruza? Przedstawię kilka sposobów, tych bardziej i mniej znanych.

Jak zwykle istnieją metody naturalne i chemiczne, bardziej i mniej brutalne. Na początek ważna informacja, o której nie wszyscy wiedzą: krety są pod ochroną, ale nie gdy wtargną do ogrodu. W prywatnych ogródkach nie są prawnie chronione. Oczywiście nie zachęcam do urządzania polowania na kreta z widłami w dłoni.

Krety możemy próbować odstraszać za pomocą roślin, których nie tolerują. Są to: aksamitka, bazylia, czosnek, komosa, tuja oraz roślina którą szczególnie polecam, czyli rącznik pospolity. Mam już ogród 5 lat, co roku sadzę rączniki i jeszcze nigdy nie miałem kreta. No ale może to nie tylko zasługa tej roślinki, gdyż swój ogródek uzbroiłem jeszcze w inny ciekawy sposób, o którym później.

Do odstraszania możemy również stosować różne środki chemiczne lub urządzenia wibrujące. Możemy je zrobić własnoręcznie, wbijając metalowy pręt w ziemię i zakładając na nim butelkę.

Sprawdzonym przeze mnie sposobem usunięcia kreta z ogrodu jest pułapka w kształcie rurki. Taką pułapkę zakopujemy w ziemi w miejscu tunelu, tak aby kret idąc przez tunel, zatrzasnął się w niej. Bardzo ważne jest, aby pułapkę ułożyć bardzo dokładnie w tunelu. Aby była bardziej skuteczna, można przed zamontowaniem wsypać do niej ziemię na jeden dzień, aby przeszła jej zapachem. Pułapki są zaopatrzone w sygnalizator, który pokazuje nam, czy kret został schwytany. Złapane zwierzątko wynosimy na łąkę lub pole. Taka pułapka jest bardzo skuteczna. W ciągu jednego dnia złapałem w nią dwa krety w sąsiednim ogrodzie.

Najskuteczniejszą wg mnie metodą walki z kretem jest siatka PCV. Taką siatkę układamy na ziemi, przysypujemy 10-15 centymetrową warstwą gleby i siejemy trawnik. Co jednak mamy zrobić gdy trawnik jest już założony? Przecież nie będziemy go zrywać żeby ułożyć pod nim siatkę. Rozwiązaniem jest ułożenie siatki o szerokości 60-70cm, pionowo wzdłuż ogrodzenia. Wykopanie takiego głębokiego rowu na siatkę jest dość pracochłonne, ale warto to zrobić, tak jak ja. Gdy budujemy ogrodzenie wokół działki, już wtedy można pomyśleć o kretach i zrobić głęboką podmurówkę. Krety drążą korytarze tylko do głębokości ok. 60cm.

Na pewno wiele osób zastanawia się, dlaczego nie opisuję bardziej drastycznych metod polecanych na innych stronach. Kret to bardzo ładne zwierzątko więc nie zabijajmy go skoro możemy złapać i wynieść z ogrodu.

Autor: Tomasz Dominik Kok

7 thoughts on “Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

 • 17 kwietnia at 16:54
  Permalink

  Nasypać na siatke 10-15cm gleby??? Chyba nie za bardzo… Krety potrafią wtedy robić tunele nad siatką!

  Reply
 • 29 kwietnia at 06:43
  Permalink

  Nie ma lepszej metody na kreta jak kulki naftaliny,mam dużą działkę,u wszystkich sąsiadów kopią krety a u mnie w samym środku działek nie ma ani jednego kopca.Polecam.

  Reply
 • 11 stycznia at 14:47
  Permalink

  Ja próbowałem już wszystkiego aby złapać a nawet zabić, ale bez rezultatów, A jak zamówiłem firmę to rozprawiła się z nim w jeden dzień i bez zabijania, poprostu jakoś go wywabili i złapali.

  Reply
 • 19 stycznia at 14:51
  Permalink

  Najlepszym sposobem jaki stosuje już dawno na kręcie bestie są śmierdzące śledzie lub kawałki ryb wkładamy w kanały i po zabiegu w tedy uciekają do sąsiadów polecam ?

  Reply
 • 11 kwietnia at 04:44
  Permalink

  Jak czytam metody jak odstraszyć i czego nie tolerują Krety to proszę wybaczyć śmiać mi się chce! Mam 20 tujek i jest to bardzo ulubione miejsce kopania przez Kreta. W ogrodzie postawiłem stalowe druty i zawiesiłem butelki-stukaly na okrągło ale to nie odstraszyło a wręcz wybiło kreciki. A może moje Krety były inne- głuche i uwielbiaja tuje??! Jak to się ma do porad?

  Reply
  • 14 kwietnia at 08:59
   Permalink

   Krety unikają drapieżników. Psy, lisy, koty. Tam gdzie po ogródku swobodnie biegają psy kretów nie ma. Zeby pozbyć się kreta można wkładac w otwory psią sierść lub zastosować odstraszacz- lisi zapach. Kilkanaście złotych na allegro. Sprawdziłem- działa.

   Reply
 • 27 stycznia at 08:25
  Permalink

  Moim zdaniem to jest mało prawdopodobne, żeby kret zaczął kopać tunele nad siatką umieszczoną 10-15 cm pod ziemią. Założyłam z mężem siatkę około 3 lata temu na takiej głębokości. Jak przed założeniem kopców było pełno, tak od mniej więcej 3 lat ani jednego kopca. Więc jest rezultat, tym bardziej, że taka siatką posłuży nam bardzo długo, bo plastik się nie rozkłada i dodatkowo wybraliśmy siatkę polską stop kop o wysokiej gramaturze.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *