Gabiony – kamienne klocki w ogrodzie

Początkowo były wykorzystywane do budowy konstrukcji oporowych umacniających skarpy, brzegi rzek, nasypy drogowe i kolejowe. W ostatnich latach coraz częściej są stosowane jako elementy ozdobne w aranżacjach miejskich, a także w przydomowych ogrodach.

Pierwszy raz dowiedziałem się co to są gabiony z angielskiego programu o architekturze. Stary młyn przerabiany na nowoczesne mieszkanie, a na zewnątrz skarpa, którą trzeba było umocnić. Właściciele zdecydowali się właśnie na kosze wypełnione kamieniami, które bardzo pasowały do nowoczesnej bryły nowej części domu. Nie trzeba jednak wykorzystywać tego pomysłu na taką skalę. Nawet w małym przydomowym ogrodzie znajdzie się miejsce dla gabionów.

Gabiony to kosze prostopadłościenne z siatki stalowej, wypełnione kamieniami. W architekturze ogrodowej najczęściej stosowane są do budowy murów oporowych przy skarpach, lub jako podwyższone rabaty. Bardzo chętnie są wykorzystywane przez projektantów zieleni miejskiej, którzy tworzą z nich ławki, kosze na śmieci, donice.

Także w naszych ogródkach przydomowych możemy wykorzystać gabiony. Bardzo ładnie wyglądają schody gabionowe, pergole, mostki, ławki, stoły, altany, podwyższone rabaty, a także ogrodzenia. W ostatnich latach bardzo modne stało się wypełnianie stalowych koszy przeróżnymi materiałami, takimi jak butelki, puszki, dziecięce, maskotki, piłeczki. Możemy użyć każdego materiału, który na się podoba.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/GabionyWOgrodzie?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

One thought on “Gabiony – kamienne klocki w ogrodzie

  • 20 maja 2013 at 18:27
    Permalink

    Witam! Ja też jestem rozkochana w gabionach! Marzą mi sie takie wypełnione fluorescencyjnymi kamieniami. W nocy wygląda to niesamowicie. Mam nadzieję, ze w przyszłym roku uda mi się je zamówić. Na razie robię projekty i znalazłam już firmę, w której je zamówię. Czas pokaże, czy wszystko mi się uda. (…) Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *