Anielskie trąby – Datura

Każdy ogrodnik nie może wyjść z zachwytu widząc kwiaty o długości 30cm. Jedną z roślin o tak ogromnych kwiatach jest datura nazywana również anielskimi trąbami lub bieluniem. Co powinniśmy wiedzieć o tej roślinie aby kwitła długo i obficie?

Datury to bardzo wymagające rośliny. Mimo to ogrodnicy chętnie sadzą je w swoich ogrodach ze względu na ogromne kwiaty o silnym zapachu. W polskich ogrodach najczęściej spotyka się odmiany o żółtych, białych i różowych kwiatach.

Lubią bardzo żyzne podłoża i stanowiska słoneczne. Połowa sukcesu to nawożenie i podlewanie. Datury to bardzo żarłoczne rośliny i trzeba je nawozić co kilka dni nawozem uniwersalny do roślin kwitnących lub specjalnym do datur. Podlewać należy rano i wieczorem, a w czasie upałów nawet kila razy dziennie. Nie zapomnijmy o drenażu na dnie donicy, aby korzenie nie podgniły. W tym celu wysypmy na dnie 5-10cm żwiru lub keramzytu. Bardzo szybko rosną, dlatego raz w sezonie musimy je przesadzać do większej doniczki (najlepiej wiosną). Musimy również pamiętać, aby nie sadzić ich w miejscach wietrznych, gdyż ich duże i ciężkie korony mogą się połamać. W naszych ogrodach, datury najczęściej sadzimy do donic, a nie do gruntu, więc dodatkowo musimy je chronić przed wiatrem. Widziałem już kilka razy, gdy datura leży na ziemi w połamanej donicy.

Bielunie to rośliny pochodzące z Ameryki północnej i południowej, gdzie klimat jest cieplejszy niż w Polsce, dlatego nie zimują one u nas i jesienią trzeba je zabrać  z ogrodu. Zimując, najlepiej czują się w temperaturze 5-8°C. Przed zimą, warto je również przyciąć.

Datury bardzo łatwo rozsiewać odcinając boczne pędy. Taki pęd oprószamy ukorzeniaczem i  wkładamy do doniczki z podłożem. Bardzo łatwo się ukorzenia. Datury rosną bardzo szybko, więc możemy robić mnóstwo sadzone, które rozdamy znajomym.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *