Powojniki (clematisy) – najpopularniejsze pnącza polskich ogrodów

Są bardzo popularne w polskich ogrodach. Mają kwiaty o wielu barwach, duże i małe… wszystkie cieszą nasze oczy. 

Powojniki znane bardziej pod łacińską nazwą clematisy to pnącza, które są bardzo często sadzone w ogrodach. Istnieje ponad 500 gatunków tych niezwykłych roślin, a co roku przybywają kolejne. Ogrodnicy tak bardzo upodobali sobie powojniki ze względu na ich niezwykłą różnorodność. Istnieją odmiany wczesno kwitnące (‘Snowdrift’), późno kwitnące (Roko-Kolla), a nawet zimozielone powojniki kwitnące od grudnia do lutego (‘Freckles’), odmiany o kwiatach małych, takie jak ‘Arabella’,  ale również olbrzymich jak ‘Barbara Dibley’, czy ‘Warszawska Olga’. Są odmiany które najchętniej rosną w cieniu, półcieniu oraz w słońcu, odmiany wysokie, niskie oraz płożące się po ziemi. Różne odmiany mają inne wymagania, ale większość clematisów lubi żyzną, próchniczną ziemię i obfite podlewanie. Nie lubią przesuszenia korzeni, dlatego warto wyściółkować ziemię korą, lub posadzić wokół inne rośliny które zacienią podstawę powojnika. Clematisy należy ciąć wczesną wiosną. Większość tniemy co roku coraz wyżej (ok. 40cm wyżej co roku), ale istnieją odmiany, takie jak ‘Arabella’, które tniemy przy ziemii.

Choroby powojników

Clematisy, które są uprawiane w złych warunkach, często dotyka choroba zwana uwiądem powojników. Powoduje ona więdnięcie i zamieranie pędów roślin. Najczęściej chorują na nią powojniki uprawiane w złej glebie  lub zbyt płytko posadzone. Porażone pędy należy obciąć i spalić, a roślinę opryskać Topsinem M500.

Kolejną chorobą grzybową, która poraża nasze powojniki jest mączniak prawdziwy. Ta choroba atakuje wiele innych roślin w ogrodzie, więc może się zdarzyć, że nasze pnącza zostaną zarażone przez sąsiadującą roślinkę. Objawy mączniaka to biały nalot na kwiatach i liściach. Chorują najczęściej rośliny przesuszone. Porażone pędy należy wyciąć i spalić, a clematisa wraz z sąsiadującymi roślinami opryskać fungicydem Dithane 75WP, Tiotar 800SC lub Score 250EC.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Poniżej zamieszczam galerię zdjęć clematisów z mojego ogrodu.

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/Clematisy?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

2 thoughts on “Powojniki (clematisy) – najpopularniejsze pnącza polskich ogrodów

 • 28 sierpnia at 06:50
  Permalink

  Mój powojniki na liściach ma czarny nalot, szukałem w internecie ale nic nie znalazłem, może znasz jakiś produkt lub co mam zrobić w chorymi liśćmi?

  Reply
  • 28 sierpnia at 08:49
   Permalink

   Trudno stwierdzić co to za choroba nie widząc zdjęcia, ale postaram się pomóc. Nalot jest bardzo czarny, czy może brunatny po bokach liści? Wtedy może to być uwiąd, o którym pisałem w artykule. Może to też być plamistość liści powojnika, objawia się jasnobrązowymi plamami, które z czasem bardzo ciemnieją (opryski: Baymat, Dithane lubTopsin, albo preparaty ekologiczne: Biosept, Bioczos).Proponuję zrobić zdjęcie liści i wysłać mi na ogrodnik.tomek.blog@gmail.com, a wtedy będziemy mieli pewność co to za choróbsko.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *