19. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” 2011

19. wystawa „Zieleń to życie”, która odbyła się w dniach 26-28 sierpnia 2011 to wydarzenie, na które ogrodnicy czekali już od wiosny, dlatego nie mogło tam zabraknąć także ekipy Ogrodnika Tomka. Każdy mógł tam zobaczyć mnóstwo ciekawych aranżacji, poznać nowości roślinne oraz obejrzeć nowe produkty.

Długo czekałem na tą wystawę, bo była to moja pierwsza tak duża impreza ogrodnicza. „Ogród – dobry ruch” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne targi. Wzięło w nich udział prawie 300 wystawców z 11 krajów: Polski, Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Czech, Węgier i Włoch. Wystawę zorganizowano w Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Do dyspozycji wystawców były trzy duże hale oraz duży teren wokół nich. Przed budynkami urządzono ogród pokazowy z fontannami, które tryskały nad głowami przechodzących ludzi. Pogoda była bardzo upalna, był to jeden z najgorętszych dni tego roku, więc było to doskonałe miejsce aby się schłodzić mącząc ręce w fontannie, czy stopy w płytkich basenikach. Tuż obok odbywały się zielone warsztaty dla dzieci, na których najmłodsi mogli znaleźć coś dla siebie.

Po wejściu do głównego holu, zwiedzający mogli zobaczyć mnóstwo ciekawych roślin. Zgromadzono tu wszystkie rośliny biorące udział w konkursie roślinnych nowości. W tym roku złoty medal przyznano Clematisowi ‘Krakowiak’. Jest to odmiana szybkorosnąca, dorastająca do 3m wysokości. Ma drobne kwiaty w kolorze jasnoróżowym z ciemniejszym paskiem pośrodku płatka. Kwitnie od połowy czerwca do września. Jest bardzo łatwa w uprawie, toleruje różne gleby, lubi stanowiska słoneczne.

Pęcherznica kalinolostna (Physocarpus opulifolius) odm. ‘Donna May’ to zdobywczyni srebrnego medalu. Jest to niski krzew dorastający do 1,2m o wyprostowanym pokroju. Ma purpurowo-czerwone liście z lekkim połyskiem. Kwiaty białe z różowym odcieniem , które pojawiają się w czerwcu. Jest mało wymagająca, całkowicie odporna na mróz. Polecana zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do zieleni miejskiej.

Brązowy medal otrzymała Topola amerykańska (Populus deltoides) odm. ‘Purple Tower’. Jest to duże drzewo dorastające do 15m. Ma ciekawe liście, które wiosną są intensywnie purpurowe, a później zielenieją i stają się zielono-brązowe.

W pierwszej hali zgromadzili się szkółkarze. Niektórzy bardzo się postarali tworząc wspaniałe aranżacje, inni trochę mniej. Jednym z najciekawszych miejsc było stoisko Szkółki roślin wrzosowatych „Majewscy”. Ich kule wrzosowe sprawiły, że właśnie przy tym stoisku zatrzymywało się najwięcej osób.  Ciekawie wyglądała aranżacja Szkółki Krzewów Ozdobnych „Pawlak”. Różowy rower pośród fioletowych i różowych budlei oraz białej hortensji bukietowej, wyglądał bardzo efektownie. Bardzo ładnie wyglądało również stoisko Szkółki Dębscy z drewnianym ulem pośród kolorowych i ciekawie ułożonych kompozycji m.in. z tawuł i żurawek . Jedne z ciekawszych roślin, które można było zobaczyć to: Hibiscus ‘Winter Hardy’ o olbrzymich różowych kwiatach, Hortensja ‘Invincibelle’ oraz Konwalnik ‘Black Beard’ – trawa ozdobna o prawie czarnych liściach.

W kolejnych halach zebrali się wystawcy, którzy prezentowali wyposażenie ogrodowe, maszyny i urządzenia, technologie ogrodowe, środki ochrony roślin i nawozy oraz wydawnictwa. Ciekawie wyglądało stoisko Eko-Ceramiki z różnokolorową ścianą doniczek. Doniczki te mają prostą formę, bardzo ładne kolory i są porządnie wykonane. Z kolei firma Gardenphilia zaprezentowała program do projektowania ogrodów: Wirtualny Ogród. Wersję demonstracyjną można pobrać z ich strony: www.gardenphilia.com.

 „Zielony Laur” dla najlepszego produktu ogrodniczego otrzymała kosiarka ręczna bębnowa Momentum firmy Fiskars.

Na 19. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie” odbyła się premiera katalogu roślin polecanego przez Związek Szkółkarzy Polskich. Jest to aktualizacja wcześniejszego katalogu, który tak się spodobał ogrodnikom. W nowym wydaniu mamy m.in. bazę roślin wzbogaconą o kolejne gatunki oraz nowe zdjęcia. Więcej o katalogu można przeczytać w artykule: „Katalog roślin Związku Szkółkarzy Polskich – nowość 2011”.

Przed halami zorganizowano mały sklep ogrodniczy, w którym można było się zaopatrzyć w rośliny prezentowane podczas wystawy.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/WystawaZielenToZycie2011?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

2 thoughts on “19. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” 2011

 • 31 sierpnia at 20:32
  Permalink

  Wdarły się błędy w podpisach zdjęć, np: Pęcherznica Donna May, Berberys Red Torch.

  Reply
  • 1 września at 05:21
   Permalink

   Dziękuję za uwagi. Oczywiście moja pomyłka. Już poprawione. Pozdrawiam 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *