Osiedle w Ząbkach (etap II) – nasze realizacje

Osiedle mieszkaniowe w Ząbkach pod Warszawą wyróżnia się wśród okolicznych budynków oryginalną zielenią, którą wykonaliśmy. Tysiące bylin oraz kwiatów cebulowych, a także zielone dachy to elementy zieleni, którymi chciałoby się pochwalić nie jedno osiedle.

Zieleń osiedlowa - Ząbki

Cała zieleń znajduje się na zielonym dachu. To znaczy, że pod warstwą substratu glebowego jest strop garażu lub bezpośrednio dach budynku. Bardzo ważne jest, aby wykonawcą zieleni na zielonych dachach była firma mająca doświadczenie w ich budowie. Bardzo łatwo uszkodzić warstwy dachu, przez co nie funkcjonuje on prawidłowo, a nawet może przeciekać, dlatego trzeba mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Wykonaliśmy już tysiące metrów kwadratowych zielonych dachów, a sadzenie roślin na nich to dla nas codzienność, więc osiedlem Ząbkach zajęli się najlepsi fachowcy. W dodatku znowu byliśmy jedną z nielicznych ekip, która swoje prace zakończyła terminowo.

Zieleń w liczbach

 • 135 000 zł – budżet zlecenia
 • 10 315 m² – powierzchnia zieleni
 • 2 031 m² – powierzchnia zielonych dachów ekstensywnych
 • 1 300 m² – powierzchnia trawników
 • 15 646 szt – ilość wszystkich roślin
  • 13 szt. – ilość posadzonych drzew
  • 3 299 szt. – ilość posadzonych krzewów
  • 6 518 szt. – ilość posadzonych bylin
  • 574 szt. – ilość posadzonych pnączy
  • 5 242 szt. – ilość posadzonych kwiatów cebulowych

Nasze trzy ulubione rośliny na tym osiedlu

Nachyłek okółkowy – Coreopsis verticillata ‚Zagreb’

Bardzo mało wymagająca bylina o żółtych kwiatach, które pojawiają się lipcu i utrzymują aż do września. Preferuje stanowiska słoneczne i niezbyt mokre gleby. Dorasta do wysokości 30 cm. Jest całkowicie mrozoodporny.

Nachyłek

Bodziszek wspaniały – Geranium x magnificum

Bodziszek

Jest to bodziszek o jednych z większych kwiatów. Dorasta do wysokości aż 70 cm, co nie jest typowe jak na bodziszki. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie również w półcieniu.

Róża – Rosa WEISSE IMMENSEE ‚Korweirim’

Róża

Róża okrywowa o pięknych białych kwiatach znajdujących się na roślinie od czerwca do października. Jest szczególnie polecana, gdyż intensywnie pachnie i rzadko atakują ją choroby.

Rabaty bylinowe

Główną ozdobą osiedla są rabaty bylinowe. Zaprojektowano dwie różne mieszanki, w skład których wchodzi 12 gatunków bylin. Zostały posadzone w niedużych grupach po kilka sztuk. Dzięki wymieszaniu ze sobą różnych gatunków na dużej powierzchni rabaty osiągnęliśmy efekt łąki, która jest bardzo różnorodna gatunkowo. Byliny kwitną w różnych terminach, dlatego przez cały rok mieszkańcy mogą obserwować pięknie kwitnące rośliny. Rosną tam m.in. żurawki, irysy, bodziszki, pysznogłówki, nachyłki.

Zieleń w Ząbkach

Kwiaty cebulowe - Ząbki

Zieleń w Ząbkach

Zieleń w Ząbkach

Rabaty jednogatunkowe

Na osiedlu znajdują się też duże rabaty jednogatunkowe. Rosną na nich m.in. bodziszki, bluszcz, trzmielina, a nawet róże. Te ostatnie wyglądają niesamowicie podczas kwitnienia. Posadziliśmy różę płożącą Rosa WEISSE IMMENSEE ‚Korweirim’, która latem obsypuje się białymi kwiatami.

Kwiaty cebulowe

Wiosną zakwitają kwiaty cebulowe, których posadziliśmy ponad pięć tysięcy. Najładniej wyglądają czerwone tulipany, których jest najwięcej, ale zobaczyć można również narcyzy i czosnki ozdobne.

Kwiaty cebulowe - Ząbki

Kwiaty cebulowe - Ząbki

Kwiaty cebulowe - Ząbki

Duże drzewa

Posadziliśmy 9 dużych drzew, w tym 8 w betonowych donicach. Są to jarząby, dęby i klony. Pięć drzew, które rosną na uformowanych górkach zakotwiliśmy przy pomocy podziemnego systemu mocowania drzew. W związku z tym, że drzewa rosną na płycie garażowej, musieliśmy zmodyfikować sposób mocowania kotew. Zazwyczaj wbija się je na metr głębokości, ale z uwagi na kilkudziesięcio centymetrową warstwę ziemi zastosowaliśmy rozwiązanie nietypowe. Pod drzewami zakopaliśmy metalowe kratę o powierzchni 1,5 m2, do których przyczepiliśmy pasy mocujące drzewo.

Trawniki

Na osiedlu zaprojektowano kilkadziesiąt ogródków prywatnych, w których założyliśmy trawniki i otoczyliśmy żywopłotem z ligustra. Trawniki znajdują się również na części wspólnej i stanowią zieloną drogę przeciwpożarową. Została ona wykonana w technologii Netlon, czyli na podłożu wzmocnionym siatką, które jest przystosowane do użytkowania przez samochody ciężkie.

Zielone dachy

Wszystkie budynki na osiedlu mają zielone dachy ekstensywne. Roślinność ekstensywna to taka, która jest sucholubna, nie wymaga pielęgnacji i podlewania. Na dachach w Ząbkach wysialiśmy 23 gatunki roślin tworzące łąkę oraz posadziliśmy rozchodniki.

Zielony dach - Ząbki

Mieszkanie na osiedlu z tak bujną zielenią to czysta przyjemność. Nie jest ona łatwa w pielęgnacji, ale warto sobie zadać trochę więcej trudu, aby podziwiać tak dużą różnorodność gatunkową.

3 thoughts on “Osiedle w Ząbkach (etap II) – nasze realizacje

 • 10 lutego at 08:27
  Permalink

  Przepięknie,szkoda,że nie wszędzie można tak mieszkać :/
  Brawo Tomku 🙂

  Reply
 • 21 marca at 20:47
  Permalink

  może firma ma doświadczenie w niedziurawienu dachów, ale mam wątpliwości co do doboru roślin. Czas go zweryfikuje. Przyjrzałabym się np. doborowi na BUW, nie bez przyczyny nie posadzono tam żurawek, pysznogłówki, dębów, klonów zwyczajnych. Zieleń projektowali tam doświadczeni specjaliści.

  Reply
  • 4 kwietnia at 10:22
   Permalink

   Akurat projektował kto inny, ale roślinność zaprojektował perfekcyjnie. Jeśli chodzi o BUW to jest to akurat przykład złego zaprojektowania zielonego dachu. Nawet architekci projektujący BUW nie byli zadowoleni, gdyż nad doborem roślin trzymała pieczę niekompetentna osoba z UW. Efekt jaki jest widać. Może kiedyś ktoś się zdecyduje na rewitalizację tego terenu.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *