Polecamy z Sadowniczy.pl:

Dekoracje ogrodowe

Niebieski ogród – inspiracje, zdjęcia, niebieskie rośliny

Kolor niebieski nie często jest tym, który dominuje w polskich ogrodach. Jest uważany za odważny i jak na razie nie może konkurować z popularnym różem, czy żółtym. Za granicą jest wręcz przeciwnie.

Przyzwyczailiśmy się do ogrodów wielokolorowych, ale podczas projektowania, warto postawić na ogród, w którym dominującym jest jeden kolor. Taki ogród nabiera charakteru, jest wyjątkowy i na pewno będzie się różnił od nijakich ogrodów, jakich pełno wokół nas. Nie wolno jednak przesadzić, gdyż zbyt często pojawiający się jeden kolor, może męczyć. Czasem nawet warto go przełamać innym, który z nim współgra.

Kolor niebieski kojarzy mi się ze spokojem. Jego jasne odcienie, zwłaszcza błękity, sprawią że w takim ogrodzie będzie nam się milo wypoczywało. Niebieski to również elegancja. Dekoracyjne elementy w tym odcieniu nadadzą wytworności każdemu ogrodowi. Taką elegancje czasem można zobaczyć w angielskich ogrodach, gdzie stawiana jest niebieska ławka pośród soczystej zieleni roślin, jako jedyny kolorowy akcent w kompozycji.

Jeśli nie lubicie ogrodów monochromatycznych, kolor niebieski można przełamać fioletowym lub białym. Taki ogród jest spokojny, nie męczy oczu. Polecam osobom, które lubią wypocząć z książką na ławce, a nie polecam imprezowiczom lubiącym dynamikę :-) Kolor niebieski powiększa optycznie przestrzeń, dlatego warto się nad nim zastanowić, jeśli macie niewielki ogród.

Barwa niebieska jest rzadko spotykana na dodatkach, meblach, dekoracjach, ale za to często na roślinach. Agapant, cebulica, krokus, hiacynt, szafirek, niezapominajka – m.in. te niewielkie rośliny zdobią ogród swoimi niebieskimi kwiatami, podobnie jak zadarniające barwinki, pnące glicynie i powojniki, krzewy takie jak hortensje, pruszniki, budleje, lilaki, czy różaneczniki. Niektóre rośliny ukazują piękne odcienie niebieskiego w swoich liściach. Są to mi.in. świerk kłujący, jałowiec płożący, rozchodniki, hosty, rozchodniki oraz niektóre trawy ozdobne.

Zobacz również:

Gabiony - kamienne klocki w ogrodzie
Glicynia (Wisteria) - pnącze o fioletowych, zwisających kwiatach
Brzozy - najładniejsze odmiany
Jak sadzić i pielęgnować pelargonie? - 7. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Dyskusja

komentarze 3

 1. Do niebieskiego dodałbym jeszcze trochę bieli – wtedy ogród prezentuje się jeszcze lepiej. Oczywiście nie można przesadzać – bowiem ogród będzie zbyt „zimny”.

  Dobry kontrastowy efekt dają te niebieskie meble czy drzwiczki.

  Dodany przez użytkownika: Ogrodosfera | 1 sierpnia 2014, 09:35
 2. kolor niebieski i zielony w ogrodzie to piękne połączenie:) marzy mi się taki piękny ogód

  Dodany przez użytkownika: judyta | 1 kwietnia 2014, 11:43
 3. W pełni się zgadzam. Błękitny w ogrodzie jest super. Polecam Ogrody Majorelle w Marakeszu. Przepiękny błekit majorelle podobno pochodzi w koloru ubiórów roboczych okolicznych pracowników. Niesamowicie ostry, ciepły, choć niebieskie są zwykle zimnymi kolorami. Yves Saint Laurant kupił te ogrody ze względu na tenże kolorem. W zieleni roślin afrykańskich wyglądają odlotowo!

  Dodany przez użytkownika: Bogusia | 24 lutego 2014, 11:18

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.