Przesadzanie storczyków – kiedy i jak?

Storczyki – ich przesadzenie jest na prawdę bardzo łatwe, a mimo to wiele osób boi się to robić, gdyż istnieje takie przekonanie, że storczyki to bardzo trudne w uprawie rośliny. Nie bójmy się ich! Jeśli przeczytamy kilka wskazówek to i z przesadzeniem sobie poradzimy.

Storczyki, a zwłaszcza falenopsisy nie są wcale trudne w uprawie. Właściwe podlewanie i nawożenie gwarantuje sukces. Zobaczcie sami: Phalaenopsis – pierwsze kroki w uprawie storczyków.

Jednym z ważnych zabiegów, który koniecznie musimy wykonywać to przesadzanie. Robimy to co 2 lata, ale o tym kiedy należy przesadzić storczyka „powie” nam on sam. Gdy zauważymy, że dużo korzeni wystaje z doniczki to znak, że to już ten moment. Drugą wskazówką jest bardzo rozłożone podłoże, które zaczyna być zbite, nie przepuszcza powietrza i wyraźnie widać, że nie jest tak luźne jak kiedyś. Nie przesadzenie rośliny spowoduje, że bardzo wolno rosła, wzrost może zostać zupełnie zahamowany, a nawet roślina może umrzeć. Mikroorganizmy nie będą mogły pobierać mikroelementów z zużytego podłoża i zaczną się rozkładać powodując przenawożenie rośliny. Warto zapisać na doniczce datę przesadzania. Jeśli podlewamy roślinę twardą wodą z kranu to podłoże wymieniamy co roku.

Storczyki powinniśmy też przesadzić interwencyjnie, gdy coś złego się z nimi dzieje. Atak szkodników, przelanie i gnicie korzeni, pojawienie się chorób grzybowych – w tych przypadkach niezwłocznie powinniśmy przesadzić roślinę.

Jak przesadzić? Storczyki przesadzamy, podobnie jak inne kwiaty domowe, wiosną (Przesadzanie roślin domowych). Wtedy uszkodzone korzenie łatwiej się zregenerują i roślina zbytnio nie ucierpi. Używamy specjalnego podłoża do storczyków składającego się z mieszanki kory, włókna kokosowego i innych składników tworzących luźną strukturę. Podłoże to nie przypomina zwykłej ziemi z jaką najczęściej mamy do czynienia. Wiele osób nawet nie wie, że storczyki nie rosną w zwykłej ziemi i przesadza je tak jak inne rośliny domowe. Taki storczyk nie pożyje zbyt długo. Najlepiej wybrać doniczkę przezroczystą. W takiej najłatwiej pielęgnować roślinę, ponieważ widzimy, czy korzenie nie gniją i czy ich kolor wskazuje na to, że należy je już podlać. Gdy wyjmiemy storczyka z doniczki musimy dokładnie usunąć stare podłoże oraz wyciąć wszystkie korzenie, które zaczęły gnić lub są martwe. Po posadzeniu do nowej doniczki przysypujemy nowym podłożem, ale tak aby nie przysypać kłączy u sympodialnych i pędu u monopodialnych storczyków.

Uwaga! Nie wolno przesadzać storczyków kwitnących. Innych roślin zresztą też. Jeśli już musimy przesadzić roślinę, która kwitnie, bo np. zaatakowały ją szkodniki to lepiej uciąć kwiat przed przesadzeniem. Jeśli tego nie zrobimy to cała energia będzie przeznaczona na podtrzymanie kwitnienia, a nie na regenerację uszkodzonych korzeni.

A na koniec zachęcam do obejrzenia zdjęć z wystawy storczyków 2012.

Tomek Kok

One thought on “Przesadzanie storczyków – kiedy i jak?

  • 5 kwietnia at 09:44
    Permalink

    Dziękuję za przydatny artykuł, dzięki niemu dowiedziałam się już najwyższa pora przesadzić moje storczyki:)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *