Polecamy z Sadowniczy.pl:

Choroby i szkodniki

Kędzierzawość liści brzoskwini – zwalczanie

Każdy kto ma w ogrodzie brzoskwinie pewnie nie raz zmagał się z tą chorobą grzybową. Kędzierzawość liści brzoskwini potrafi ogołocić z liści i owoców całe drzewo, a gdy zobaczymy pierwsze objawy to na oprysk jest już za późno, gdyż wykonujemy go pod koniec zimy. 

Kędzierzawość liści brzoskwini jest zmorą wszystkich ogrodników i sadowników. Gdy jednak zastosujemy odpowiednie opryski we właściwym czasie, nie powinniśmy mieć problemów z tą chorobą. Przez kilka lat zajmowałem się brzoskwinią w sąsiednim ogrodzie i nigdy nie zaatakowała jej kędzierzawość. Niestety poległa podczas budowy domu :-( Grzyb atakuje wczesną wiosną podczas nabrzmiewania paków. Sprzyja temu wilgotne powietrze, którego na przedwiośniu nie brak.

Łatwo zauważyć objawy choroby, które pojawiają się latem głównie na liściach –  są wyraźnie zdeformowane i zgrubiałe. Z czasem widać worki zarodnikowe, liście zmieniają kolor na szary, potem czerwony i w końcu usychają. Rzadziej objawy pojawiają się na innych częściach drzewa, ale też są łatwe do wykrycia. Kwiaty zasychają, pędy nabrzmiewają, a owoce ulegają deformacji.

Jak pokonać kędzierzawość liści brzoskwini na przedwiośniu?

 1. Oprysk wykonujemy wczesną wiosną w okresie nabrzmiewania pąków, najpóźniej gdy pękną pierwsze pąki (marzec – kwiecień).
 2. Do oprysku używamy środka Syllit 65 WP w stężeniu podanym na opakowaniu.
 3. Oprysk wykonujemy, gdy temperatura przekroczy 6°C – w niższej temperaturze oprysk jest nieskuteczny.
 4. Środek grzybobójczy rozrabiamy w letniej wodzie.
 5. Roślinę pryskamy bardzo dokładnie – zalewamy ją.
 6. Do cieczy możemy dodać mydła ogrodniczego, dzięki czemu środek lepiej przyklei się do gałęzi.
 7. Oprysk wykonujemy dwukrotnie w odstępie tygodnia.
 8. Zbieramy wszystkie opadłe gałęzie i owoce, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, a następnie palimy.

Aby uchronić się skutecznie przed kędzierzawością liści brzoskwini, powinniśmy wykonać jeszcze oprysk preparatem miedziowym tak samo jak Syllitem na przedwiośniu oraz dodatkowo jesienią po opadnięciu liści. Więcej o opryskach drzew owocowych możesz przeczytać w artykule: Wiosenne opryski drzew owocowych.

I pamiętajmy: nie spóźnijmy się z opryskiem!

  

Zobacz również:

Ogrodnik Tomek o gwieździe betlejemskiej w „Pytaniu na śniadanie” TVP2
Nawożenie iglaków jesienią
Czy warto kupić opryskiwacz plecakowy?
Jak sadzić i pielęgnować róże pnące? - 11. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Dyskusja

komentarze 3

 1. Cześć ;-)
  a próbowaliście może „wprowadzić” do kalendarza oprysków tzw EM’y? Ja zacząłem w zeszłym roku, więc jeszcze nie znam efektów, ale może warto wesprzeć chemię?
  pzdr.

  Dodany przez użytkownika: Rafał | 18 stycznia 2015, 14:40
 2. Pryskałem brzoskwinie w marcu dwukrotnie Miedzianem WP50 oraz w jesieni-w listopadzie tym samym środkiem. Jednak już obecnie widzę na kilku drzewach coraz więcej pojedynczych liści zaatakowanych tą chorobą grzybową ! Czym wobec tego pryskać interwencyjnie, kiedy i ile razy ? Bardzo proszę o radę, z góry dziękuję i pozdrawiam z Sandomierza !

  Dodany przez użytkownika: Ziggy | 28 maja 2013, 19:25
  • Wiosną można np. syllit lub carpene,a jesienią miedzian wp50, nigdy 2x tym samym środkiem w jednym roku..Jeśli są już zawiązki owoców możesz zastosować na kędzierzawość liści brzoskwini wyciąg z krwawnika.(przepis znajdziesz na ogrodniktome.pl

   Dodany przez użytkownika: ted | 24 kwietnia 2014, 19:47

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.