Polecamy z Sadowniczy.pl:

Choroby i szkodniki

Osutka sosny – zwalczanie

Żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł sosny to znak, że mogła ją zaatakować osutka sosnowa. Jedna z groźniejszych chorób grzybowych atakujących sosny. Jeśli zbyt późno zauważymy objawy choroby to może być już za ratunek i drzewo obumrze. Jak rozpoznać chorobę i jak z nią walczyć?

Choroba jest najgroźniejsza dla kilkuletnich drzew, ale może również zaatakować starsze i młodsze okazy. Pierwsze objawy możemy zaobserwować już wiosną. To czarne kropki na igłach, z czasem brązowe paski, zamieranie końcówek igieł. Igły stopniowo żółkną i opadają.

Opryski stosujemy przed wyrzutem zarodników, czyli pod koniec czerwca i drugi raz pod koniec sierpnia. Środki, których możemy użyć to Dithane Neo Tec 75WG (ten sam co do zaprawiania cebul) lub Antracol 70WG. Ten pierwszy jest łatwiej dostępny w sklepach.

Pamiętajmy jednak, że żółknięcie i opadanie igieł sosny jesienią nie musi być wcale oznaką choroby. Jesienne zrzucanie starych igieł to naturalne zjawisko u sosen. Jeśli jednak zobaczymy żółknięcie tegorocznych igieł to znak, że musimy przygotować się na walkę z chorobą. Niestety osutka sosnowa to bardzo groźna choroba grzybowa i często nie udaje się z nią wygrać.

Zobacz również:

Ogrodnik Tomek o roślinach oczyszczających powietrze w "Pytaniu na śniadanie" TVP2
Nawierzchnie ogrodowe - którą wybrać?
Najczęstsze błędy w wykonaniu zielonych dachów
Jak pielęgnować dracenę?

Dyskusja

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu...

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.