Szkolenie ogrodnicze Gordo Studio – relacja

Szkolenia ogrodnicze pracowni Gordo Studio to pierwsze w Polsce certyfikowane kursy skierowane zarówno dla profesjonalistów jak i dla amatorów pragnących zainwestować w swoją pasję. Są to praktyczne szkolenia terenowe, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonują wszystkie zadania.

Szkolenie, któremu się przyglądałem, odbyło się w dniach 21 i 22 kwietnia 2012 w malowniczym lesie sosnowym w podwarszawskim Miedzeszynie. Brał w nich udział Pan Mariusz Wesołek, który zwyciężył w konkursie „Zrób to sam w ogrodzie”.

Osoby biorące udział w szkoleniu były podzielone na małe, kilkuosobowe grupy, dzięki czemu miały możliwość intensywnego uczestnictwa i maksymalnego wykorzystania czasu. Atmosfera była przyjazna, a prowadzący pomocni i życzliwi. Najważniejsze w szkoleniu było to, że każdy uczestnik samodzielnie wykonywał poszczególne etapy budowy ogrodu pod czujnym okiem prowadzących. Dzięki temu każdy wyszedł z warsztatów bogatszy o wiedzę przetestowaną w praktyce, która jest potwierdzona certyfikatem.

Pierwszy etap szkolenia obejmował budowę oczka wodnego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na oczko, ile godzin dziennie powinno być nasłonecznione, jak wyznaczyć jego krawędzie – to tylko niektóre pytania, na które odpowiedź poznali uczestnicy. Następnie wszyscy przystąpili do budowy. Każda osoba własnoręcznie wykonywała powierzone mu zadania. Prowadzący szkolenie zwracali uwagę na najczęstsze błędy popełniane przez firmy wykonujące oczka wodne, takie jak zastosowanie piasku rzecznego, a nie kopalnianego, czy też brak zapory kapilarnej. Dzięki temu kursanci dowiedzieli się, jak wykonać zbiorniki najwyższej jakości. Uczestnicy wspólnie zbudowali kaskadę wodną, a także poznali urządzenia filtracyjne i akcesoria najlepszych producentów. Prowadzący szkolenie pokazali również jak właściwie posadzić rośliny wodne. Etap budowy oczek wodnych zakończyło wulkanizowanie geomembrany EPDM przez każdą osobę.

Jak prawidłowo wykonać nasadzenia roślinne wg projektu? Z takim tematem musieli się zmierzyć uczestnicy w kolejnej części szkolenia. Każda osoba otrzymała projekt rabaty, na którego podstawie musiała wykonać jej obrzeża, ułożyć geowłókninę, linię kroplującą oraz posadzić rośliny, które dostarczyła szkółka Grąbczewscy. Prowadzący pokazali jak należy czytać projekt i jak prawidłowo przenosić punkty ze szkicu. Na koniec pokazano jak właściwie przygotować podłoże pod trawnik, jak ułożyć siatkę przeciwko kretom oraz jak posiać trawę i ułożyć trawę z rolki.

Kostka brukowa, kostka granitowa, kamień – materiałów na ścieżki w ogrodzie jest dużo. Uczestnicy dowiedzieli się, jak profesjonalnie zbudować nawierzchnie ogrodowe. Każda osoba samodzielnie wykonała podbudowę i ułożyła ścieżki z różnych materiałów, a także zbudowała obrzeże rabaty z kostki granitowej.

Następnie osoby biorące udział w szkoleniu dowiedziały się, jak wykonać odwodnienie terenu przy użyciu skrzynek rozsączających.

Ostatnim etapem szkolenia był montaż systemu automatycznego nawadniania firmy Toro. Prowadzący pokazał cały asortyment zraszaczy, dysz, elektrozaworów, sterowników, złączek i innych akcesoriów potrzebnych do wykonania automatycznego nawadniania. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak ułożyć rury, podłączyć elektrozawory, zaprogramować sterownik. Każdy własnoręcznie musiał wykonać zadania, takie jak np. montaż zraszaczy.

Terenowe szkolenia pracowni Gordo Studio to doskonały sposób na zdobycie wiedzy ogrodniczej, która od razu zostanie przetestowana w praktyce. Są one skierowane do firm ogrodniczych, ogrodników, architektów krajobrazu, osób chcących samodzielnie zbudować ogród we własnym zakresie, dla amatorów i miłośników ogrodów, a także dla osób bez doświadczenia w tym temacie.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Chcesz wziąć udział w szkoleniu ogrodniczym? oferta szkoleniowa pracowni Gordo Studio

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/SzkolenieOgrodniczeGordoStudio?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

3 thoughts on “Szkolenie ogrodnicze Gordo Studio – relacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *