Polecamy z Sadowniczy.pl:

Porady

Rośliny odstraszające komary

Komary mogą skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek w ogrodzie. . Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim sadzimy rośliny odstraszające owady. Ich silny zapach sprawia, że komary trzymają się od nich z daleka, dlatego posadźmy je przy tarasach, w skrzynkach balkonowych oraz doniczkach na parapetach. 

Przeczytaj o innych sposobach walki z komarami.

1. Kocimiętka

Na tę roślinę trzeba uważać. Może się zdarzyć, że zbiegną się do niej wszystkie koty z okolicy. Jej zapach przypomina kocie feromony. Kwitnie od czerwca do sierpnia ozdabiając rabaty fioletowymi długimi kwiatami. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt żyzne gleby.

2. Komarzyca

Bylina kwitnąca od lata do jesieni. Niestety w naszym klimacie nie przezimuje, dlatego jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Często stosuje się ją w kompozycjach doniczkowych jako wypełniacz. Ma bardzo ozdobne liście z białymi obrzeżami. Jej pędy są zwisające, więc idealnie nadaje się do wiszących donic.

3. Surmia bigoniowa

Surmia bigoniowa nazywana również katalpą to drzewo charakteryzujące się bardzo dużymi, sercowatymi i soczyście zielonymi liśćmi.  Niektóre odmiany mają koronę o kształcie kuli, która tworzy się sama bez przycinania. Katalpa to duże drzewo osiągające nawet 15 metrów. Niektóre odmiany są jednak mniejsze i nadają się nawet do małych ogrodów.

4. Bazylia

Popularne zioło uprawiane w ogródkach ziołowych. Preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Niestety nie przezimuje w gruncie, ale można ją przez cały rok trzymać w doniczce na parapecie.

5. Mięta

Bardzo aromatyczna roślina, z której można przygotowywać smaczne napary. Uprawiając mięte w gruncie, trzeba kontrolować jej wzrost. Jest to roślina bardzo ekspansywna i pozostawiona sama sobie rozprzestrzeni się po rabacie jak chwast. Najlepiej sadzić ją w donicy

6. Lawenda

Bardzo aromatyczna roślina o pięknych, fioletowych kwiatach. Kwiaty można suszyć i wieszać w szafach w materiałowych woreczkach. Dzięki temu nasze ubrania będą pięknie pachniały, a w dodatku zapach będzie odstraszał mole.

7. Bodziszek (geranium)

Bardzo ozdobna bylina o różnokolorowych kwiatach w zależności od odmiany. Kwitnie od maja do czerwca. Ma bardzo ozdobne liście, które zmieniają jesienią przebarwiają się na złoto, a potem na czerwono.

8. Mirt

Roślina doniczkowa. Preferuje stanowiska słoneczne i żyzne gleby. Dobrze znosi przycinanie, dlatego można go formować w ciekawe kształty.

Zobacz również:

Trawy ozdobne – lekkość i elegancja
Głóg dwuszyjkowy - różyczki na drzewie
Jaką kosiarkę wybrać?
Kiedy i jak przycinać glicynię (wisterię)?

Dyskusja

komentarze 2

  1. Bardzo ciekawy artykuł Tomku :) Zapraszam serdecznie również na mojego bloga! Pozdrawiam!

    Dodany przez użytkownika: KomaryWiki | 21 lipca 2013, 12:39
  2. Nalepszy sposób na komary to nietoperze.
    Domki i budki dla nietoperzy. Skuteczny i niezawodny środek na komary i jednocześnie pomoc ginącym gatunkom.
    Szczegóły w e-mailu

    Dodany przez użytkownika: swoboda@budkidlanietoperzy | 1 lipca 2012, 14:57

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.