Polecamy z Sadowniczy.pl:

Choroby i szkodniki

Komary w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Każdy z nas lubi wieczorem posiedzieć w ogrodzie. Niestety od początku maja aż do jesieni relaks ten jest znacznie utrudniony przez krwiożercze bestie – komary. Jak się ich pozbyć z ogrodu?

Przede wszystkim sadzimy rośliny odstraszające owady. Ich silny zapach sprawia, że komary trzymają się od nich z daleka, dlatego posadźmy je przy tarasach, w skrzynkach balkonowych oraz doniczkach na parapetach. Komary nie znoszą zapachu kocimiętki, bazylii, katalpy, komarzycy, lawendy, mięty, geranium (przeczytaj więcej).

Jeśli to nie pomoże to mamy do dyspozycji mnóstwo środków chemicznych oraz urządzeń elektrycznych. Na tarasie warto zamontować lampę owadobójczą, która zwabia komary mocnym światłem i razi je prądem. Można także zbudować w ogrodzie altanę, którą wyposażymy w moskitiery. Nie dość, że będziemy mieli miejsce do którego komary nie będą miały wstępu, to w dodatku stworzymy małą architekturę, która będzie ozdobą ogrodu. Wiele osób ma już w ogrodzie drewniane altany, które w łatwy sposób zmodyfikować i zamontować moskitiery.

Kocimiętka

W ostatnich latach w sklepach pojawiły się środki przeciwko komarom, którymi opryskujemy rośliny. Co kilka tygodni warto wykonać oprysk w miejscach, gdzie komary mają najlepsze warunki rozwoju, a skutecznie się od nich uwolnimy. Są one całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Należy używać roztworu o stężeniu podanym w instrukcji, aby nie ucierpiały pożyteczne owady.

Idąc na spacer do parku, czy do lasu, trzeba zabezpieczyć się w inny sposób. Kremy, spreje, maści – na sklepowej półce mamy do wyboru dziesiątki środków. Najlepiej wybierać te, w których składzie jest substancja deet. Była ona używana już podczas wojny w Wietnamie do ochrony amerykańskich żołnierzy. Wiele badań potwierdziło, że środki przeciwko komarom z deet są najskuteczniejsze.

Z naturalnych substancji polecam olejki z lawendy i wanilii. Smarując nimi ręce, szyję i nogi odstraszymy intruzów. Można też się zabezpieczyć od wewnątrz. Jedząc witaminę B sprawimy, że komary nie będą skłonne do skosztowania naszej krwi.

A jak się zabezpieczyć w domu? Najlepsze są urządzenie elektryczne. Trzeba do nich włożyć wkład, z którego pod wpływem ciepła uwalnia się trująca dla komarów substancja. Po 10min. owady spadają na podłogę. Ja używam takich wkładów od kilku lat i dzięki temu nie mam problemu z komarami w domu.

Autor: Tomasz Dominik Kok

 

 

Zobacz również:

Ogrodnik Tomek o pielęgnacji storczyków w "Pytaniu na śniadanie" TVP2
Owies i rzeżucha - zielono na stole i w koszyczku wielkanocnym
Gnojówka z pokrzyw, czyli ekologiczny nawóz pochodzenia roślinnego
Torbiel śliwy

Dyskusja

komentarze 3

 1. Niestety witamina B kompletnie nie pomaga:( Mieszkam na parterze i czesto drzwi do ogrodka sa otwarte. Niestety jest to dosyc wilgotny ogrodek, nie ma stojacej wody, mimo to hordy komarow zamieszkuja go juz od lat. Tomku czy moglbys prosze podac mi konkretne nazwy środków do opryskiwania roślin i doradzic najlepsze urządzenie elektryczne z wkładem? Z góry dziekuje!

  Dodany przez użytkownika: Monika | 17 lipca 2013, 10:17
 2. Budka do nietoperza to najczęściej drewniana skrzynka zawieszona przy domu to najlepszy i najbardziej ekologiczny domek dla przyszłych małych lokatorów
  Szczegóły w e-mailu . Pozdrawiam

  Dodany przez użytkownika: herbert@budkidlanietoperzy | 1 lipca 2012, 14:54
 3. Budki dla nietoperzy i skrytki dla jerzyków skutecznie działają na hordy komarów.

  Dodany przez użytkownika: kszyk | 22 czerwca 2012, 18:21

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.