Polecamy z Sadowniczy.pl:

Choroby i szkodniki

Jak zwalczać mszyce w ogrodzie? – profilaktyka, preparaty naturalne i chemiczne

Mszyce! Szkodniki, które najczęściej występują w naszych ogrodach. Wysysają soki z roślin, niszczą pąki kwiatowe, powodują, że nasze ulubione rośliny nie wyglądają atrakcyjnie. Lepka spadź, którą pozostawiają na pędach tworzy doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Na szczęście mszyc można w łatwy sposób się pozbyć. 

Istnieje wiele sposobów na walkę z mszycami. Przede wszystkim profilaktyka. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowe i silne rośliny łatwiej znoszą ataki szkodników. Powinniśmy zapewnić im odpowiednią glebę, pamiętać o nawożeniu i podlewaniu. Ponadto dbajmy o równowagę biologiczną. Nie używajmy silnych środków owadobójczych, które mogłyby zabić biedronki i skorki – naszych sprzymierzeńców żywiących się mszycami. Pilnujmy również, aby nie zachwaścić ogrodu, gdyż w nich mszyce się mnożą, a potem przechodzą na rośliny ozdobne.

Wokół roślin często atakowanych przez mszyce warto posadzić rośliny, które je odstraszają. Są to m.in.: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka.

Ziemovit

A co zrobić, jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych mszyce zaatakowały nasze rośliny. Trzeba zastosować preparaty naturalne lub chemiczne.

Preparaty naturalne: gnojówka z pokrzyw, wyciąg z pokrzyw, gnojówka ze skrzypu polnego, wyciąg z aksamitki, wyciąg z rumianku, napar z naci ziemniaka, wyciąg z piołunu, wyciąg z łusek czosnku, wywar z czosnku, napar z mniszka, wywar  z krwawnika, gnojówka z cebuli, wyciąg z liści pomidora, woda z szarym mydłem, woda z płynem do naczyń, woda z mlekiem. Przepisy na sporządzenie preparatów można znaleźć w artykule: Naturalne preparaty przeciwko szkodnikom

Ziemovit

Preparaty chemiczne. Warto używać środków, które oprócz działania powierzchniowego, mają również działanie systemiczne. Działanie systemiczne oznacza, iż preparat jest pobierany przez zielone części roślin i przemieszcza się wraz z sokami. Owady żywiąc się nimi giną nawet, jeśli nie zostały bezpośrednio opryskane. Opady deszczu, zmywanie środka z powierzchni roślin oraz wpływ promieniowania słonecznego nie mają istotnego znaczenia w przypadku środka charakteryzującego się działaniem systemicznym. Skutkuje to dłuższą ochroną przed mszycami niż w przypadku opryskiwania środkami o innym sposobie działania. Środek ABDICO marki Ziemovit charakteryzuje się właśnie działaniem systemicznym. Skutecznie zwalcza owady już w 24 godziny.

Zapraszam też do obejrzenia filmowej wersji poradnika „Niech żyje ogród”marki Ziemovit.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z właścicielem marki Ziemovit.

Zobacz również:

Kiedy i jak często podlewać ogród?
Oryginalne choinki Michaliny
Naturalne preparaty przeciwko chorobom i szkodnikom - gnojówki, wywary, napary, wyciągi, roztwory
Jak pozbyć się kotów z ogrodu? Skuteczne odstraszacze

Dyskusja

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu...

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.