Choroby i szkodniki

Jak zwalczać mszyce w ogrodzie? – profilaktyka, preparaty naturalne i chemiczne

Mszyce! Szkodniki, które najczęściej występują w naszych ogrodach. Wysysają soki z roślin, niszczą pąki kwiatowe, powodują, że nasze ulubione rośliny nie wyglądają atrakcyjnie. Lepka spadź, którą pozostawiają na pędach tworzy doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Na szczęście mszyc można w łatwy sposób się pozbyć. 

Istnieje wiele sposobów na walkę z mszycami. Przede wszystkim profilaktyka. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowe i silne rośliny łatwiej znoszą ataki szkodników. Powinniśmy zapewnić im odpowiednią glebę, pamiętać o nawożeniu i podlewaniu. Ponadto dbajmy o równowagę biologiczną. Nie używajmy silnych środków owadobójczych, które mogłyby zabić biedronki i skorki – naszych sprzymierzeńców żywiących się mszycami. Pilnujmy również, aby nie zachwaścić ogrodu, gdyż w nich mszyce się mnożą, a potem przechodzą na rośliny ozdobne.

Wokół roślin często atakowanych przez mszyce warto posadzić rośliny, które je odstraszają. Są to m.in.: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka.

A co zrobić, jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych mszyce zaatakowały nasze rośliny. Trzeba zastosować preparaty naturalne lub chemiczne.

Preparaty naturalne: gnojówka z pokrzyw, wyciąg z pokrzyw, gnojówka ze skrzypu polnego, wyciąg z aksamitki, wyciąg z rumianku, napar z naci ziemniaka, wyciąg z piołunu, wyciąg z łusek czosnku, wywar z czosnku, napar z mniszka, wywar  z krwawnika, gnojówka z cebuli, wyciąg z liści pomidora, woda z szarym mydłem, woda z płynem do naczyń, woda z mlekiem. Przepisy na sporządzenie preparatów można znaleźć w artykule: Naturalne preparaty przeciwko szkodnikom

Preparaty chemiczne: Mospilan, Confidor, Decis, Kohinor

Zobacz również:

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Żółknące iglaki - jak zwalczyć przędziorki?
Jak pozbyć się kreta z ogrodu?
Wełnowce na kaktusach - białe kłębki

Dyskusja

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu...

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.