Polecamy z Sadowniczy.pl:

Porady

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Trawnik po zimie zazwyczaj nie wygląda najlepiej. Można jednak wykonać kilka zabiegów, które sprawią, że za kilka tygodni będzie gęsty i zielony. Co należy zrobić i kiedy?

 

Za prace pielęgnacyjne na trawniku zabieramy się dopiero gdy ziemia rozmarznie. Aby to nastąpiło temperatura powietrza przez kilka tygodni musi utrzymywać się powyżej zera. Najczęściej jest to pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Pierwszą czynnością po stopnieniu śniegu jest kontrola trawnika. Patrzymy czy są ubytki, czy ziemia się

Grabienie gdzieś nie zapadła lub nie wybrzuszyła, czy nie ma kretowisk i pleśni śniegowej. Jest to groźna choroba traw objawiająca się białym nalotem, który z czasem staje się różowy. Zabiegi, które co roku należy wykonywać wiosną na trawniku skutecznie zlikwidują pleśń. Więcej o chorobie: Pleśń śniegowa na trawniku – biały nalot po zimie

Najpierw powinniśmy wygrabić cały trawnik miotłograbiami. Dzięki temu usuniemy obumarłe źdźbła oraz podniesiemy do góry ubitą od śniegu trawę.

Aeracja

Aeracja czyli napowietrzanie polega na nakłuwaniu darni. Możemy to robić za pomocą wideł amerykańskich, szpikulców domowej roboty, lub specjalnych aeratorów (kolce zakładane na buty, obręcze nakłuwające mocowane do wału, elektryczne lub spalinowe urządzenia napowietrzające. Aeracja sprzyja krzewieniu traw dostarczając powietrze do głębszych warstw gleby.

Piaskowanie

Od razu po napowietrzeniu, należy wysypać na trawnik piach w ilości ok. 100 litrów (jedna taczka) na 50m2 trawnika. Spowoduje to lepsze krzewienie się trawy. Piaskowanie ogranicza również rozwój mchów.

Wertykulacja

Wertykulacja to jeden z ważniejszych zabiegów wykonywanych na trawnikach. Polega na nacinaniu darni ostrymi nożami, które usuwają z trawnika filc, czyli zbitą warstwę martwej darni. Wertykulację wykonujemy wiosną oraz jesienią. Przed zabiegiem trawa musi być sucha i skoszona. Do niewielkich trawników można użyć wertykulatorów ręcznych, natomiast do większych powierzchni poleca się stosowanie wertykulatorów elektrycznych lub spalinowych, które nacinają darń głębiej i dokładniej niż urządzenia ręczne. Po skończonej wertykulacji trawnik wygląda dużo gorzej niż przed zabiegiem. Teraz należy go nawieść i obficie podlać a za kilkanaście dni zobaczymy efekt naszej pracy.

Wałowanie

Raz w roku na wiosnę powinno się zwałować trawnik lekkim wałem. W ten sposób wyrównujemy trawnik, który po zimie jest napęczniały i może nie równo osiąść. Trzeba uważać aby nie użyć zbyt ciężkiego wału który może za bardzo ubić ziemię.

Nawożenie

Po wykonaniu tych zabiegów trawnik należy nawieźć nawozem wieloskładnikowym. Stosowanie nawozów do trawy jest niezbędne aby uzyskać zdrowy i gęsty trawnik. Dostarczają one trawom niezbędnych składników, takich jak azot, potas, fosfor, magnez, wapno. Każdy nawóz dawkuje się inaczej, dlatego należy stosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Po nawiezieniu trawnik należy solidnie podlać.

Dosiewanie

W miejscach, w których są duże ubytki trawy, warto ją dosiać. Możemy użyć mieszanki do regeneracji trawników lub „Magicznej dosiewki”, czyli specjalnej mieszanki przeznaczonej właśnie do likwidowania ubytków po zimie. Składa się ona z nasion, mulczu kokosowego i torfu.

Wyrównywanie krawędzi

Warto wyrównać krawędzie przy obrzeżach rabat i przy ścieżkach. Jeśli tego nie zrobimy trawa będzie wrastała w miejsca, w których nie powinno jej być. Krawędzie można wyrównać nożycami do trawy lub specjalnym szpadlem do krawędzi, który ma proste, a nie tak jak inne szpadle zaokrąglone ostrze.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Zobacz również:

Wertykulacja - połowa sukcesu przy pielęgnacji trawnika
Pleśń śniegowa na trawniku - biały nalot po zimie
Czerwiec w ogrodzie
Hydroponika - uprawa roślin bez ziemi - dla alergików

Dyskusja

1 komentarz

  1. W opinii doświadczonych ogrodników powinno się unikać wertykulowania trawników wiosną, gdyż trawa w tym okresie narażona jest na choroby i przemarzanie. Wertykulacja to zabieg redukcyjny, a wiosną powinno unikać się redukowania trawy.Poza tym trawa wiosną ma słabszą zdolność do regeneracji. Przekonałem się o tym osobiście gdyż ulegając „modzie” na wertykulację wiosenną przez kilka lat wykonywałem ten zabieg i zauważyłem, że znacznie zredukowałem gatunki dobrych traw umożliwiając tym samym wzmocnić się gorszym gatunkom. Dlatego wiosną ograniczę się do areacji i wygrabiania, a wertykulację zrobię kiedy trawa będzie tego wymagała.

    Dodany przez użytkownika: Kedlaw | 27 marca 2015, 20:41

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.