Polecamy z Sadowniczy.pl:

Porady

Co zrobić z pędzonymi kwiatami cebulowymi po przekwitnięciu?

Chyba już nikogo nie dziwi widok wiosennych  kwiatów kwitnących zimą. Hiacynty, tulipany, narcyzy – m.in. te kwiaty możemy kupić w w doniczkach, gdy za oknem śnieg i mróz. Co z nimi zrobić gdy przekwitną?

Hiacynty

Pędzenie to zabieg mający na celu przyspieszenie kwitnienia. Dzięki temu kwity cebulowe, które powinny zakwitnąć wiosną kwitną wcześniej. Jak to możliwe? Trzeba im zrobić sztuczną zimę… najlepiej w lodówce. Więcej o pędzeniu można przeczytać tutaj: Pędzenie cebul kwiatowych.

Co zrobić z przekwitniętymi kwiatami?

Po przekwitnieniu trzeba je uciąć. Gdy tego nie zrobimy całą energię roślina będzie skupiała na wytworzeniu nasion, a tego nie chcemy. Chcemy aby cebulka była jak najsilniejsza, aby podczas kolejnego kwitnienia wydała piękny kwiat. Osiągniemy to jedynie ucinając kwiat zaraz po przekwitnięciu.

A co z liśćmi? Liści na razie nie przycinamy. Im dłużej będą zielone, tym cebula będzie większa. Ucinamy je dopiero gdy pożółkną. Wtedy cebulę należy ostrożnie wyjąć z doniczki uważając, aby nie uszkodzić korzeni i otrząsnąć z ziemi. Tak przygotowaną cebulę układamy na gazetę lub do kartonu i odstawiamy w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce, np. do piwnicy, spiżarni bądź komórki.

Cebule kwiatów wiosennych sadzimy do ogrodu jesienią tego samego roku. Nie polecam pędzenia tej samej cebuli 2 razy pod rząd. Lepiej na zmianę uprawiać ją w ogrodzie i w doniczce.

Narcyz

Zobacz również:

Oryginalne choinki Michaliny
Usunięcie wody z systemu automatycznego nawadniania przed zimą
Truskawki w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja
Jak założyć trawnik na przydomowym boisku? - 8. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Dyskusja

komentarze 4

 1. No a co w przypadku kiedy ogródka brak ?:)

  Dodany przez użytkownika: Klaudia | 10 kwietnia 2014, 16:18
 2. Panie Tomasz, można powiedzieć, że intuicyjnie robiłem tak jak Pan poleca. Łodyżkę uciąć, liście zostawić do pożółknięcia, ale wtedy cebula dość mocno traci na masie, już nie wspominając o tym, że w następnym sezonie jest ledwie 1/3 tego co przyniosłem ze sklepu. Jakiś pomysł? :)

  Dodany przez użytkownika: Billy | 20 lutego 2013, 09:16
  • Ja nigdy nie miałem problemu. Może po ucięciu kwiatu przestajesz polewać? Podlewać przestajemy dopiero gdy liście pożółkną. No i najważniejsze: nie pędzimy 2 razy pod rząd tej samej cebuli. W kolejnym sezonie musi trafić do ogrodu.

   Dodany przez użytkownika: Tomasz Kok | 20 lutego 2013, 16:05
 3. dziękuje za poradę ;-)

  Dodany przez użytkownika: Valentine | 12 lutego 2012, 08:01

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.