Polecamy z Sadowniczy.pl:

Rośliny

10 najładniejszych drzew liściastych

Top 10 najładniejszych drzew liściastych. Rośliny zostały wybrane ze względu na ciekawy kształt, ozdobne liście, nietypowy kolor lub piękne kwiaty. Wszystkie przedstawione drzewa nadają się do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Nie są bardzo duże dlatego mogą być sadzone w niewielkich ogrodach.

Autor: Tomasz Dominik Kok

1. Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides)

Złotokap (Laburnum anagyroides) to drzewo, które zachwyca swoimi pięknymi kwiatami. Są one zebrane w długie grona podobne do kwiatów Glicynii. Pojawiają się od kwietnia do czerwca i jest ich tak dużo, że nie widać liści. (przeczytaj więcej)

 

2. Judaszowiec chiński (Cercis chinesis)

Drzewo dorastające w Polsce do 8m wysokości. Kwiaty znajdują się nie tylko na młodych gałązkach, ale również na grubych konarach. Kwiaty są nie tylko piękne, ale również jadalne. Mają słodko-kwaskowy smak i można je dodawać do sałatek. (przeczytaj więcej)

 

3. Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba) nazywany potocznie migdałkiem to drzewko, na które nie da się spojrzeć bez zachwytu w porze kwitnienia. Występuje w formie krzewu lub jest zaszczepiony na pniu o wysokości od 1 do 2 metrów. (przeczytaj więcej)

 

4. Sumak octowiec (Rhus typhina)

Ma piękny parasolowaty kształt. Ozdobą są również soczysto-zielone liście, pomiędzy którymi wystają czerwone bądź żółte owocostany. Drzewo wygląda bardzo egzotycznie. (przeczytaj więcej)

 

5. Klon jesionolistny (Acer negundo)

Drzewo zwracające uwagę swoimi ozdobnymi liśćmi. W zależności od odmiany mogą one być jasno zielone, żółte, zielone z żółtymi lub białymi obwódkami. Polecam odmianę ‚Flamingo’ i ‚ Veriegatum’. (przeczytaj więcej)

 

6. Surmia bigoniowa / katalpa (Catalpa bignonioides)

Drzewo, którego ozdobą są bardzo duże, kształtne liście. Ma kulisty pokrój, który nadaje mu elegancji. Idealnie nadaje się na reprezentacyjne drzewo przed domem. (przeczytaj więcej)

 

7. Robinia akacjowa ‚Umbraculifera’ (Robinia pseudoacacia)

Nieduże drzewo, którego ozdobą jest gęsta i kulista korona. Liście przypominają liście akacji. Polecam odmianę ‚Umbraculifera’. Nie trzeba jej strzyc, korona naturalnie przybiera kulistą formę. (przeczytaj więcej)

 

8. Wierzba japońska ‚Hakuro Nishiki’ (Salix integra)

Wierzba japońska (Salix integra) ‘Hakuro Nishiki’to niewielka roślina zaszczepiona najczęściej na pniu o wysokości od 1 do 2 metrów. Jej ozdobą są biało różowe liście. (przeczytaj więcej)

  

9. Magnolia pośrednia (Magnolia soulangeana)

Kwiaty magnolii pojawiają się pod koniec kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. W zależności od odmiany mogą mieć różny kształt i wielkość. Niektóre kwiaty mają średnicę nawet 20cm. Występują w kolorze białym, jasno żółtym, kremowym oraz różnych odcieniach różu. Kwitną bardzo obficie. (przeczytaj więcej)

 

10. Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata)

Nieduże drzewo o pięknych różowych kwiatach przypominających małe różyczki. Kwitnie bardzo obficie. Można z niego robić wina i nalewki. (przeczytaj więcej)

 

Zobacz również:

Pokrzywiec szorstki - lisi ogon
Bukszpan - zielony i gęsty przez cały rok
Kwiaty jadalne - idealne do sałatek, makaronów, zup
Jesienne kwiaty w ogrodzie - co kwitnie tuż przed zimą?

Dyskusja

komentarze 2

  1. Złotokap jest przepiękny ale niestety trujący, więc dla mnie odpada.

    Dodany przez użytkownika: Kasia | 4 lipca 2016, 12:11
  2. Sumak Octowiec niestety rozrasta się i moze opanowac cały ogród . Mimo , ze ta roślina jest królową jesiennej rabaty , to niestety jest ekspansywna .
    Jezeli chodzi o judaszowiec chinski to mam podejrzenia , ze nie przetrwa polskich zim.

    Pozostałe gatunki powinny dac rade . Do tych 2 mam najwieksze wątpliwości

    Dodany przez użytkownika: scker pune | 4 marca 2015, 17:18

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.