Wiązanie roślin iglastych przed zimą
Wystarczy jeden dzień dużych opadów śniegu i mamy problem w ogrodzie. Część roślin powyginała się pod ciężarem białego puchu, a odmiany kuliste straciły formę bo śnieg wpadł do ich środka.Myślimy wtedy że nic się nie stało, przyjdzie odwilż, śnieg stopnieje, a rośliny powrócą do stanu sprzed zimy. Jednak często tak się nie dzieje. Rośliny były tak długo wygięte w nienaturalnych pozycjach, że trudno im wrócić do wcześniejszej formy. Kilka lat temu w moim ogrodzie śnieg rozłamał Tuję Globosse. Wiosną nie chciała powrócić do swojego kształtu i do teraz musi być cały czas związana. Dlatego tak ważne jest wiązanie przed zimą tych roślin, które są szczególnie podatne na zdeformowanie przez śnieg.
Przede wszystkim są to odmiany kuliste żywotnika zachodniego (thuja) oraz inne kuliste, zimozielone rośliny np. bukszpany. Jeśli roślina jest bardzo gęsta (często cięty bukszpan) nie wymaga wtedy ona wiązania.
Także niektóre odmiany kolumnowe roślin iglastych należy związać sznurkiem. Szczególnie wrażliwe są te, które mają cienkie gałęzie i nie są zbyt gęste. Są to: cyprysiki lawsona, niektóre thuje (np. brabant, sunkist, yellow ribbon), jałowiec blue arrow, jałowiec skyrocket, cis.
Na wiosnę wszystkie wiązania należy usunąć.
Autor: Tomasz Dominik Kok
wielu ogrodników, działkowców zapomina o wiązaniu roślin, a zimy w Polsce do najlżejszych i najkrótszych nie należą..